Kronik obstrüktif akciğer hastalarında egzersiz kapasitesinin yağsız vücut kitlesi ve vücut kitle indeksi ile ilişkisi
Relationship of exercise capacity with fat free mass and body mass index in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 427056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULHATTİN ARSLAN, PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) sistemik enflamasyon, hipoksi, protein yapımında azalma, protein yıkımında artma, kortikosteroidler, hipermetabolizma ve endokrinolojik anormallikler gibi faktörlerle iskelet kas fonksiyon bozukluğu oluşur. İskelet kas güçsüzlüğü, KOAH'ın temel sistemik belirtilerinden birisidir. Solunum ve iskelet kaslarında meydana gelen değişikliklerle oluşan güçsüzlük nedeniyle dispne ve egzersiz kapasitesinde azalma ortaya çıkmaktadır. Altı dakika yürüme testi (6 DYT) KOAH gibi diğer solunumsal hastalıklarda işlevsel egzersiz kapasitesi için önemli hale gelmiştir. KOAH'da bozulmuş egzersiz kapasitesi ve periferal kas zayıflığına belirgin olarak katkıda bulunan kas kütlesi kaybı, yağsız vücut kitlesindeki (YVK) azalma aracılığıyla gösterilebilir. Vücut kitle indeksi (VKİ) ve mortalite arasındaki ilişki KOAH'ın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Şiddetli KOAH hastalarında ise mortalite oranı VKİ arttıkça azalmaktadır. Bu çalışmanın amacı; KOAH'lı hastalarda iskelet kas disfonksiyonu olabileceğinden dolayı YVK ve VKİ'nin egzersiz kapasitesi üzerinde etkisinin olup olmamasını incelemektir. Çalışmamız; 30.09.2014-30.01.2015 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) 2014'e göre KOAH tanısı almış 70 KOAH hastası ve kontrol grubu olarak 70 sağlıklı birey değerlendirmeye alınarak yapılmıştır. Hastaların VKİ, YVK, vücut yağ kitlesi (VYK), VYK yüzdesi ise TANITA body composition analyzer (TBF-300) aleti ile ölçülmüştür. Altı DYT yapılmıştır. Çalışmamızdaki tüm olguların yaş ortalaması 58.96±11.95 olup, kontrol grubunda sigara içme oranı daha yüksek bulunmuştur. Kontrol grubunun VYK ölçüm ortalaması, VYK yüzde düzeyi, 6 DYT hasta grubundan daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Hasta grubunu ağırlık derecelerine göre 2 gruba ayırıp baktığımızda ise, 6 DYT ile VKİ, YVK, VYK arasında bir ilişki saptanmamıştır. Çalışmamızda ağır olmayan KOAH grubunda VKİ, VYK ile FEV1 ve FVC arasında ters yönlü, YVK ile FEV1 ve FVC arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Ağır olan KOAH grubunda ise YVK ile FEV1 ve FVC arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak, 6 DYT testinin hasta grubunda daha düşük saptanması KOAH'lı hastalarda egzersiz kapasitesinin etkilendiğini göstermektedir. Çalışmamızda solunum fonksiyon testleri ile VKİ, YVK arasındaki anlamlı ilişki bize vücut kompozisyon değişikliklerinin KOAH'lı hastalarda önemli bir yer tuttuğunu göstermektedir. Altı DYT ile VKİ, YVK, VYK arasında bir ilişki saptanmamış olup, bu parametreleri esas alan daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In chronic obstructive pulmonary disease (COPD), skeletal muscle dysfunction and factors such as systemic inflammation, hypoxia, decrease in protein synthesis, increased protein degradation, corticosteroids, hypermetabolism and endocrine abnormalities occur. Skeletal muscle weakness is one of the fundamental systemic manifestations of COPD. Dyspnea and decreased exercise capacity arise due to weakness caused by changes occurring in the respiratory and skeletal muscles. Six-minute walk test (6 MWT) has become important for functional exercise capacity in other respiratory diseases such as COPD. In COPD, impaired exercise capacity and muscle mass loss, contributing significantly to peripheral muscle weakness, can be indicated through reduction of fat free mass (FFM). The relationship between body mass index (BMI) and mortality varies according to the severity of COPD. In patients with severe COPD mortality rate reduces while BMI increases. The purpose of this study is to examine the existence of FFM and BMI effect on exercise capacity since skeletal muscle dysfunction may occur in patients with COPD. Our study is conducted on 70 COPD patients, applied to Outpatient Clinic of Cumhuriyet University Chest Diseases Department between 30.09.2014 and 30.01.2015 and received the diagnosis of COPD according to the Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) 2014, and 70 healthy subjects as control group. BMI, FFM, fat mass (FM), and the percentage FM were measured by the TANITA body composition analyzer (TBF-300) instrument. 6 MWT is made. The average age of all cases in our study was 58.96 ± 11.95 and the control group had higher smoking rates. Average measurement of FM, FM percentage level, 6 MWT of the control group was determined to be higher than patients group. When the patients group was divided into 2 groups according to severity level, there was no correlation between 6 MWT and BMI, FFM, FM. In non-severe COPD patients in our study a negative significant relationship was found between BMI and FM with FEV1 and FVC, and a positive significant relationship was found between FFM with FEV1 and FVC. In the group with severe COPD significant correlation between FFM with FEV1 and FVC was found. As a result, 6 MWT test being lower in the patient group shows that the exercise capacity of patients with COPD is affected. In our study, the significant relationship between pulmonary function tests with BMI, FFM shows that body composition changes have an important role in patients with COPD. No relationship was detected between 6 MWT with BMI, FFM, FM. Further studies based on these parameters are needed.