Karotid arter endarterektomi operasyonu yapılan semptomatik ve asemptomatik hastalarda IL-18 gen polimorfizmi ve gen ekspresyon düzeylerinin karşılaştırılması
Karoti̇d arter endarterektomi̇ operasyonu yapilan semptomati̇k ve asemptomati̇k hastalarda ıl-18 gen poli̇morfi̇zmi̇ ve gen ekspresyon düzeyleri̇ni̇n karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 427067
  2. Yazar: BERK ARAPİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Karotis stenozundaki en önemli sebep aterosklerozdur. Başlangıçta fibröz ve lipid yapıda olan plak, komplike hale gelerek kalsifik, ülsere ve sonuçta tromboze olabilmektedir. Aterosklerozun ilerleyici ve sistemik özelliğinden dolayı karotis hastalarında ayrıca periferik arter hastalığı, koroner arter hastalığı da birlikte görülebilmektedir. Ateroskleroz, immün hücreleri, pro-aterojenik sitokinleri, endotel ve düz kas hücrelerini (SMC) kapsayan inflamatuvar bir bozukluktur. Pro-aterojenik sitokinlerden IL12, IL18 ve IFN-γ, aterosklerotik plak gelişiminde katıkıda bulunan IFN-α'nın üretiminde anahtar rol oynarlar. IL-18 çoğu kan hücresinde bulunan pleyotropik proinflamatuar sitokindir. IL-18 geni 11q22.2–22.3 bölgesinde bulunmaktadır. IL-18 geni −607C/A(rs1946518) ve −137G/C (rs187238) polimorfizmlerinin gen ekspresyonunu etkilediği dolayısıyla IL-18 serum seviyeleri ile ilişki bulunduğu saptanmıştır. Bu çalışmamızda semptomatik ve asemptomatik karotis arter darlığı bulunan hastalarda, IL-18 -137G/C (rs187238) gen polimorfizmi ile IL-18 gen ekspresyonunun etyoloji ve prognoza etkisini araştırdık. IL-18 −137G/C (rs187238) gen polimorfizmi genotip frekansları ve IL-18 gen ekspresyonu düzeyleri sırasıyla real-time polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ve kantitatif RT-PCR (qRT-PCR) ile saptandı. Çalışmamızda karotis arter darlığı bulunan hastalar sağlıklı kontrol gurubu ile karşılaştırıldığında gen ekspresyonu seviyeleri iki gurup arasında anlamlı bulundu (p=0.024). Ancak hasta ve kontrol gurupları arasında IL-18 −137G/C (rs187238) gen polimorfizmi genotip ve allel frekansları açısından anlamlı bir fark elde edilmedi (p=0.429, P=0.74). Karotis arter aterosklerozu bulunan semptomatik hastalarda IL-18 gen ekspresyonu ile serum CRP düzeyleri arasında pozitif yönde korelasyon saptandı (r=0.436, p=0.029). Karotis aterosklerozlu hastalar ile sağlıklı kontrol gurubu arasında IL-18 gen ekspresyonu açısından anlamlı bir fark saptanması ve IL-18 gen ekspresyonunun serum CRP düzeyleri ile olan anlamlı ilişkisi, IL-18 geninin karotis stenozu etyopatogenezi üzerindeki klinik önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is the most common reason for carotid stenosis. Initially, plaques are made of fibrosis and lipid cells, it can get more complicated by being calcified, ulcerated and finally trombosis may occur. Carotid artery stenosis, coronary artery disease and peripheral artery disease can be seen in these patients due to systemic and progresive nature of atherosclerosis. Atherosclerosis is an inflammatory disorder which involves the immune cells,pro-atherogenic cytokines, endothelial and smooth muscle cells (SMC). Pro-atherogenic cytokines IL12 , IL18 and IFN- play a key role in the production of IFN-α which contributes to the development of atherosclerotic plaques. IL-18 is a pleiotropic proinflammatory cytokine that is found in many blood cells. IL-18 gene is located in 11q22.2 - 22.3 region.IL-18 gene −607C/A(rs1946518) and −137G/C (rs187238) polymorphismaffectsgene expression so the levels ofIL-18 serumare correlated with thus. In this studythe effects of IL-18 -137 G/C (rs187238) gene polymorphisms andgene expressionof IL-18on theetiology andprognosis in patients withsymptomatic and asymptomaticcarotidartery stenosis have been investigated. IL-18 −137G/C (rs187238) gene polymorphismgenotype frequencies and IL-18 gene expression levels were detected respectively with real-timepolymerase chain reaction (RT-PCR) and quantitative RT-PCR (qRT-PCR).When we compared the gene expression levels in patients with carotid stenosis and the healthy control group, there were significant differences (p=0.024). But there is no significant differencies between the patients and control groups in terms of IL-18 −137G/C (rs187238) gene polymorphism genotype frequencies and Allel frequencies (p=0.429, p=0.74). In symptomatic patientswithcarotid arteryatherosclerosis, we found positive correlationbetween the IL-18 geneexpression andserum CRP levels (r=0.436, p=0.029). Significant differences in IL-18 gene expression between patients with carotid atherosclerosis and healthy control group. Close association between IL-18 gene expression ans serum CRP levels emphasizes.The importance of IL-18 gene on etiopathogenesis of carotid artery atherosclerotic stenosis.