İleri yaşlı kalça kırığı hastalarında kırık sonrası erken dönem D vitamini replasmanının perop ve postop komplikasyonlar üzerine etkisi
The effects of the early replacement of vitamin D on the perioperative and short term postoperative complications in elderly hip fracture patients
  1. Tez No: 427068
  2. Yazar: OLGAR BİRSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Ortopedi ve Travmatoloji, Biochemistry, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kas iskelet sistemi dışındaki pek çok dokuda D vitamini reseptörleri ve 1α-hidroksikaz enzim aktivitesinin gösterilmesi, araştırmacıların ilgisini bu hormonun kalsiyum metabolizması dışındaki etkilerine yönlendirmiştir. Ciddi D vitamini eksikliğinin ileri yaştaki bir hastada yıkım lehine bir kemik döngüsü, osteoporoz ve giderek kalça kırığı ile sonuçlanması kaçınılmazdır (61). Kalça kırıklı hastalarda D vitamini desteğinin daha önceki yayınlarda ispat edilmiş geç dönem olumlu etkileri yanı sıra, ameliyat sonrası erken dönem komplikasyonlardan koruyucu etkisi olabileceği bu tezin yola çıkış noktasıdır. Hastalar ve Yöntem 2013-2014 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Ortopedi ve Travmatoloji birimi'nde travmatik kalça kırığı tanısı alan ve delirium, hareket kısıtlılığı öyküsü veya oral d vitamini desteği için herhangi bir engeli olmayan 60 yaş ve üzerindeki hastalar çalışmamıza katıldı. Hastalar pertrokanterik ve kollum kırığı olmak üzere iki gruba ayrıldı ve her bir grup içinde, hastaneye başvuru sırasına göre randomize edilerek d vitamini desteği uygulanan ve uygulanmayan olmak üzere iki alt grup oluşturuldu. Hastalar ameliyatları sıradında ve sonrasında delirium, hipertansiyon ve peroperatif kanama gibi komplikasyonlar açısından izlendi ve erken dönem kas gücü ve denge açısından değerlendirildi. Hastaların delirium izlemi delirium değerlendirme skalası, kas gücü ve denge değerlendirmesi ise 2,5 metre yürüme testi kullanılarak yapıldı. Bulgular 27'si erkek 58'i kadın toplam 85 hasta çalışmamıza katıldı. Hastalar kalça kırığı tipleri ve buna bağlı olarak aldıkları endikasyon çerçevesinde bölündüğü biplar grubunda 34 hasta ve osteosentez grubunda 51 hasta yer aldı. d vitamini desteği verilme durumuna göre oluşturulan alt gruplar arasında delirium sıklığı, ameliyat süresi, peroperatif kanama miktarı, peroperatif ortalama kan basıncı, parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Buna karşın bipolar grubunda d vitamini desteği alan hastalardan elde edilen 2,5 metre yürüme testi sonuçlarının d vitamini verilmeyen gruba göre anlamlı ölçüde daha iyi olduğu; bunun yanında osteosentez grubunda hastanede toplam yatış süresinin vitamini desteği verilen grupta anlamlı ölçüde daha kısa olduğu kaydedildi. Delirium gelişen hastalar ayrı bir grup olarak incelendiğinde iler yaş ve polifarmasinin delirium için anlamlı risk faktörleri olduğu ve delirium gelişen hastaların yatışlarının bu komplikasyon gelişmeyen hastalara göre anlamlı ölçüde uzun olduğu kaydedildi. Sonuç D vitamini eksikliği ve osteoporoz zemininde gelişen kalça kırığı nedeni ile cerrahi tedavi edilen hastalarda ameliyat öncesi yüksek doz d vitamini desteğinin hastanede toplam yatış süresini kısalttığı ve hastaların erken dönem fiziksel performanslarını olumlu etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction Following the recent revelation of the widespread distribution of vitamin D receptor in almost all the tissues of the body, Vitamin D is no longer considered as just a fat soluble vitamin that plays an important role in calcium and bone metabolism. Emerging pulications on the pleiotrophic effects of vitamin D, attracted more and more authors to understand the true identity of the sunshine vitamin. Severe hypovitaminosis D ends up imperatively to a negative bone turnover, osteoporosis and to the most unfortunate, a hip fracture. The objective of this study is to demonstrate the favorable effects on the short term postoperative complications of a hip fracture patient, along with its long term benefits reported previously on the literature. Patients and Methods 85 consecutive patients over 60 years old who applied to the emergency department of Orthopaedics and Traumatology of Cerrahpaşa Medical Faculty, from 2013 to 2014 with a hip fracture, and who had neither a history of delirium nor a mobility impairment, or a counterindication to vitamin D treatment were included in the study. The patients were enrolled into two groups according to the anatomic localisation of their fractures and further into two subgroups according to a subsequent order of their hospitalization. First subgroup had vitamin D supplementation and second group did not. The patients were operated with an adequate indication related to their fracture type and followed postoperatively for complications such as delirium, bleeding and hypertention. Short term postoperative assesment for muscle power and balance were also investigated. Delirium observation scale was used for assessing delirium and 8 foot up and go test for evaluating muscle power. Results 27 men and 58 women were included in the study. The bipolar group included 34 patients who had femoral neck fracture and trated with a bipolar hemiartroplasty, the osteosynthesis group included 51 patients who had pertrochanteric fractures that were treated with osteosynthesis using a proximal femoral nail. No statistical difference was detected between groups for the incidence of delirium, the lengt of operation, bleeding or mean peroperative blood pressure. However, the vitamin D supplementation subgroup with bipolar patiens showed better results for 8 foot up and go test, and shorter hospital stay in the osteosynthesis group. When we regouped the delirium patients without considering the fracture type we demonstrated that the age of the patient and the polypharmacy were two independents risk factors of delirium. The mean lenght of hospitalization oof the patients who developped delirium were significantly longer than the patients who did not. Conclusion A large dose of vitamin D supplementation was demonstrated to shorten the hospitalization in the patients with a vitamin D insufficiency and who treated surgically for an osteoporotic proximal femur fracture. The patients with a vitamin D supplementation obtained also better short term results in tests evaluating their physical performance.