Hyperıcum perforatum ve urtıca dıoıca'nın leıshmanıa spp. üzerine ın vıtro etkinliğinin araştırılması
Investigation of in vitro activities of the hypericum perforatum and urtica dioica against leishmania spp.
- Tez No: 427066
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HÖKELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Leishmania cinsi parazitler, kendiliğinden iyileşebilen lokalize cilt lezyonlarından, ölümcül visseral hastalıklara kadar bir grup insan hastalığına neden olabilir. Dünya çapında yaygın oluşları ve önemli komplikasyonlara yol açmalarından dolayı önem taşımaktadırlar. Leishmaniasis tedavisinde kullanılan ilaçların yetersizliği, yan etkileri ve direnç sorunu yeni ilaçlara olan gereksinimi arttırmıştır. Bu gereksinimler doğrultusunda tedaviye alternatif olarak bitkisel ekstraktların kullanımı gündeme gelmektedir. Bu çalışmanın amacı Urtica dioica ve Hypericum perforatum bitkilerinin anti-leishmanial etkinliklerini araştırmaktır. Yaptığımız çalışmada, % 10 Fetal calf serum (FCS) eklenmiş L-glutaminli RPMI-1640 besiyerinde çoğaltılan ve pasajlanan promastigotlar, değişik konsantrasyonlarda hazırlanan bitkisel ilaç ekstraktı-besiyeri karışımına inoküle edildi. 72 saat boyunca +26°C'de inkübasyona bırakıldı. Bu süre sonunda plakta inkübe edilen parazitler Thoma lamında sayıldı ve % 50 inhibitör konsantrasyon değerleri (IC50) hesaplandı. Urtica dioica kök tentürünün 0,07 mg/ml konsantrasyonunda promastigotların üremesini inhibe etmediği, 9,37 mg/ml konsantrasyonunda üremeyi tamamen inhibe ettiği, Urtica dioica yaprak ekstraktının 250 mg/ml konsantrasyonda üremeyi tamamen inhibe ettiği görüldü. Hypericum perforatum esansiyel yağının ise 0,02 mg/ml konsantrasyonda promastigotların üremesini inhibe etmezken, 3,12 mg/ml konsantrasyonda üremeyi tamamen inhibe ettiği görüldü. Urtica dioica kök ve yaprakları için IC50 değerleri sırasıyla 579,93 μg/ml, 244,16 μg/ml olarak hesaplanmıştır. Hypericum perforatum esansiyel yağı için ise IC50 değeri 189,88 μg/ml olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak; U. dioica ve H. perforatum bitki ekstraktlarının Leishmania tropica promastigotlarına karşı in vitro ortamda anti-leishmanial aktivitelerinin varlığı tespit edilmiştir. Çalışmamızda kullandığımız ilaçlar arasında hypericum perforatum esansiyel yağı en etkili anti-leishmanial aktivitesi olan ilaçtır. H. perforatum esansiyel yağının, U. dioica kök ve yaprak ekstraktlarının, Leishmania promastigotlarına karşı yüksek etki göstermesi ilk defa bu çalışma ile rapor edilmiş olması, bu konuda yapılacak diğer çalışmalara öncülük edecektir. Rutin kullanımdaki birçok ilaçtan daha az toksik olmaları nedeniyle ileride alternatif tedavi seçeneği olabilecekleri düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Leishmania parasites cause a wide range of human diseases from localized self- healing cutaneous lesions to fatal visceral disease. It is important that these diseases are effective all around of the world and cause the important complications. Failure of the drugs used in the treatment of leishmaniasis, side effects, and drug resistance have increased the need for new drugs. As an alternative to treatment in accordance with these requirements, the use of herbal extract comes up. The aim of this study is researching anti-leishmanial effect of herbs that Urtica dioica and Hypericum perforatum. In this study, promastigotes passaged in RPMI-1640 medium (with L-glutamine buffered and supplemented with % 10 Fetal calf serum (FCS)), followed by inoculation of mixed solutions which prepared mediums include different concentrations of herbal drug extract. Defined concentration of parasites cultured and all cultures incubated at + 26 ° C for 72 hours. After incubation, parasites counted on Thoma slide and than % 50 inhibitory concentrations are calculated. It was observed that concentration of Urtica dioica root tincture 0,07 mg/ml don't inhibit promastigote proliferation, in case 9,37 mg/ml inhibits growth completely. Urtica dioica leaf fluid extract 250 mg/ml concentration inhibits growth completely. The concentration of Hypericum perforatum essential oil 0,02 mg/ml don't inhibit promastigote proliferation, in case 3,12 mg/ml inhibits growth completely. % 50 inhibitory concentration (IC50) values for root and leaves of Urtica dioica were calculated 579.93 μg/ml, 244.16 μg/ml respectively and for Hypericum perforatum essential oil was calculated as 189.88 μg/ml. As a conclusion, it was found that U. dioica and H. perforatum had inhibitory effects on Leishmania promastigotes in vitro. Hypericum perforatum essential oil had the best anti-leishmanial activity. High effect of the H. perforatum essential oil, U. dioica root and leaf extracts, against Leishmania promastigotes has been reported for the first time with this study, so this issue will lead to other studies. Also, because of their less toxicity, the given agents can be a good alternative treatment option in future.