İntrakranial stent ile tedavi edilmiş anevrizma ve darlıkların flat-panel dedektör BT anjiyografi ile değerlendirilmesi
Flat-panel detector ct angiography in the evaluation of intracranial stenosis and aneurysms which are treated BY stents
- Tez No: 427085
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İntrakranial anevrizma ve darlık tanı ve takibinde günümüzde çeşitli modaliteler kullanılmaktadır. Endovasküler yolla tedavisi planlanan anevrizma ya da stenozlarda kullanılan stentlerin görüntülenmesi kısıtlılık oluşturur. Stent örgüsünün oldukça ince olması, belli bir rezolüsyon altına düşemeyen konvansiyonel kesitsel görüntülemelerde stent konfigürasyonun net olarak ortaya konmasına engel olur. Metal içeriği nedeniyle manyetik alanda artefakt oluşumu izlenir. Yakın bir zamana kadar kullanılan stentin konumu, konfigürasyonu, açıklığı hakkında fikir sahibi olmak için düz grafiler, BT, sinyal yokluğuna yol açsa da rezidü açısından MR anjiyografi, dijital subtraksiyon anjiyografileri kullanılagelmiştir. Ancak volumetrik data ile işlev gören Flat-panel BT'lerin, anjiyografi suitlerine implantı ile stent, koil gibi yüksek kontrastlı objelerin dilue kontrast madde enjeksiyonu ile görüntülenmesi, anevrizma ve stenoz tedavi ve takibinde önemli mesafeler alınmasına olanak tanımıştır. İşlemin kolay uygulanabilir olması, selektif kateterizasyonun yanı sıra periferik venöz kateterizasyon ile de kolaylıkla yapılabilmesi, DSA'ya göre daha az invazif olması dolayısıyla komplikasyon gelişme ihtimalinin belirgin azalması, vasküler yapıların yanı sıra komşu nöral parankim hakkında da fikir vermesi, bu nedenle hastanın BT için transport ihtiyacını büyük ölçüde ortadan kaldırması, tedavi sırasında uygulanması sayesinde tedavi planlamasının optimizasyonuna olanak sağlaması işlemin en önemli artılarıdır. Bu çalışmamızda, Flat-panel BT anjiyografinin, endovasküler stentleme ile tedavi edilen intrakranial anevrizma ve darlıklarda -ek stent kullanımı, balon anjiyoplasti gibi- tedavi değişikliği üzerine etkileri araştırılmıştır. İncelemeye alınan anevrizma hastalarının yaklaşık %32'sinde tedavi planlaması yapılan intraoperatif Flat-Panel BT anjiyografi ile değiştirilmiştir. Tedaviye alınan stenoz hastalarında ise stentleme öncesi yapılan balon anjiyoplastilerin optimal stent açıklığı ve pozisyonu, bu işlem ile doğrulanmıştır. Bu hastalarda optimal tedavi yapıldığı düşünülerek ek işleme ihtiyaç duyulmamıştır.
Özet (Çeviri)
There are many modalities used in the diagnosis of intracranial aneurysm and stenosis. The visualization of stents used in the endovascular treatment planning of aneurysm and stenosis is limited. Low profile of stent meshwork causes problems in the visualization of stents in conventional cross-sectional imaging. Metalic meshwork also causes signal void artefacts in MR imaging. Untill last decade, in the consideration of stent configuration, localization and appropriate opening of the lumen is evaluated by techniques of direct roentgenograms, CT, MR angiography, digital substraction angiography. But implementation of flat-panels to angiography suites enabled the visualization of stents with diluted contrast injection by means of intraarterial or intravenous route with also volumetric data of the parenchyma besides imaging vascular territory. This tecnique provides better visualization of stent localization and configuration, evaluation of adequate opening of the stent, need for extra treatment such as balloon angioplasty or restenting intraoperatively. Flat-panel CT angiography provides some advantages like easily applicable, chance to do via periferic venous route, minimally invasive than DSA, therefore seeing much more less complications than DSA and also having idea about the surrounding neural parenchyma. The intraoperaative evaluation of brain parenchyma with Flat-panel CT eliminates the transport need of the patient to CT room. In this study, we evaluated effects of treatment option changes –like balloon angioplasty or restenting- with Flat-panel detector CT angiography in the evaluation of intracranial stenosis and aneurysms which are treated by flow diverter stents. According to our results, in the aneurysm group, approximately 32 % of patients had additional treatment options according to the result of Flat-panel CT angiography. There were no changes in the stenosis group because prestent balloon angioplasty was performed optimally. But in this group, stent position and opening is evaluated optimally by Flat-panel CT angiography.