Tarsal tünel'deki nörovasküler yapıların topografik ilişkileri
Topographic relationship of neurovaskuler structures in tarsal tunnel
- Tez No: 427084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SELMAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Tuzak nöropati ve tarsal bölgedeki fraktürlerin tanı ve tedavisi, bölgedeki cerrahi uygulamaların sıklığı ve özellikle tibial sinir ve dallarının blokajı tarsal bölgenin nörovasküler yapılarının daha iyi anlaşılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı, başarılı ve daha güvenli klinik uygulamalar için tarsal bölgedeki nörovasküler yapıların anatomik açıdan daha detaylı anlaşılmasını sağlamaktır Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada toplam 16 kadavraya ait 30 ayakta tarsal tünel incelendi. Ölçümleri standartlaştırmak için referans noktalar olarak malleolus medialis tepesi ve processus medialis tuberis calcanei kullanıldı. Bu iki referans noktası arasında 1 cm genişliğinde Medial-Malleolar-Calcaneal aks tanımlandı. Bu aks kullanılarak a. tibialis posterior ve n. tibialis bifurkasyon noktaları 3 farklı tipe ayrıldı. Bulgular: Tarsal tünel içinde a. tibialis posterior bifurkasyonlarının MMC aksı ile ilişkisine bakılınca Tip I (%13,3), Tip II (%63,3) ve Tip III (%23,3) olmak üzere 3 gruba; N. tibialis bifurkasyonlarının ise Tip I (%76,7) ve Tip II (%23,3) olmak üzere 2 gruba ayrıldıkları gözlendi. Rr. calcanei mediales dağılım paterni 11 grup altında toplandı. Sonuç: Tarsal tünel proksimalinde retinaculum musculorum flexorum sinir tuzaklanmaları için suçlanamaz. Ama tarsal tünel distalinde m. abductor hallucis'in retinaculum musculorum flexorum'a katılan lifleri ve fasyasının oluşturduğu septum nedeni sinir tuzaklanmaları görülebilir. Tarsal tünel bölgesini ilgilendiren klinik işlemlerde burdaki nörovasküler yapıların dağılım paterninin varyasyonlar içerebileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The diagnosis and treatment of nerve entrapments, fractures associated with tarsal area, and the surgical procedures, especially nerve blockages associated with tibial nerve and its branches necessitate more understanding about neurovascular structures of tarsal region. The aim of this study is to provide detailed anatomical information about neurovascular structures of tarsal region for these objectives. Material and Methods: Tarsal tunnel in 30 feets of 16 cadavers were investigated. To standardize measurements tip of the malleolus medialis and Processus medialis tuberis calcanei used for as reference points. Axis which was between these two refence points was defined as Medial-Malleolar-Calcaneal axis. Results: When the relation between a. tibialis posterior bifurcations and MMC axis studied, it is observed that they divided into three groups as Type I (%13,3), Type II (%63,3) and Type III (%23,3) and bifurcations of N. tibialis divided into two groups as Type I (%76,7) and Type II (%23,3). The medial calcaneal branches distribution patterns were grouped in 11 groups. Conclusion: Retinaculum flexorum standing proximally to tarsal tunnel, can not be accused of nerve entrapment. However, a nerve entrapment possibly may seen because of the septum formed by the fascia and joining fibers of m. abductor pollicis to retinaculum musculorum flexorum at distal tarsal tunnel. It should be noted for the clinical approaches related with tarsal tunnel area that neurovascular structures distribution patterns may contain variations here.