Kan kültürlerinden izole edilen enterobacteriaceae üyelerinde karbapenemaz varlığı ve tiplerinin araştırılması
Investigation of the presence and types of carbapenemase in enterobacteri̇aceae strains isolated from blood cultures
  1. Tez No: 427087
  2. Yazar: VİCDAN ŞEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde karbapenemler, çok ilaca dirençli Enterobacteriaceae?nin neden olduğu ciddi enfeksiyonların tedavisinde seçilen ilaçlardır. Karbapenem direnci Enterobacteriaceae ailesinde giderek artan sıklıkta bildirilmektedir ve halihazırda büyük bir klinik sorundur. Biz bu çalışmada hastanemizde kan kültürlerinden izole edilen karbapenem dirençli Enterobacteriaceae üyelerinde karbapenemaz varlığı ve tiplerini belirlemeyi amaçladık. Bu amaçla Kasım 2011-Kasım 2012 tarihleri arasındaki 12 aylık süre içerisinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarları?na gelen hemokültür örneklerinden üreyen Enterobacteriaceae izolatları incelendi. CLSI önerileri doğrultusunda disk difüzyon yöntemiyle antibiyotik duyarlılıkları belirlendi. Ertapenem diski inhibisyon zonu 23 mm altında ölçülen kökenler ileri incelemeye alındı. Bu bakterilerde E-test ile ertapenem, imipenem, meropenem MİK değerleri saptandı. PCR ile VIM, IMP, KPC, OXA-48 ve NDM genleri araştırıldı. Toplam 37 izolatta disk difüzyon ile ertapeneme azalmış duyarlılık saptandı. Bu bakterilerde imipenem, meropenem ve ertapenem MİK90 değerleri >32 µg/mL bulunmuştur. PCR ile 26 Klebsiella spp suşunun 19?unda OXA-48, 1?inde VIM-5, 7 E. coli suşunun 2?sinde OXA-48 ve 4 Enterobacter spp. suşunun 3?ünde OXA-48 genleri saptanmıştır. Hiçbir kökende IMP, NDM ve KPC saptanmamıştır. Sonuç olarak tarama amaçlı bakıldığında ertapenem disk difüzyon testinin en yüksek duyarlılığa sahip olduğu görülmektedir. Çalışmamızda baskın karbapenemaz tipi olarak OXA-48 bulunmuştur. Hastanemizde karbapenem direncine yol açan sık rastlanan enzimlerin belirlenmesi ve epidemiyolojik veri sağlanması hayatı tehdit eden enfeksiyonlar ile mücadelede akılcı antibiyotik kullanımımıza katkıda bulunacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Carbapenems currently represent the drugs of choice for the treatment of serious infections caused by multidrug-resistant Enterobacteriaceae. The emergence of carbapenem resistance has been increasingly reported amongst Enterobacteriaceae and currently represents a major clinical concern. In this study we aim to determine carbapenemase existence and types in carbapenem resistant Enterobacteriaceae strains from blood cultures in our hospital. For that purpose we studied Enterobacteriaceae strains isolated from blood cultures which obtained from the Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Medical Microbiology laboratories during the 12-month period from March 2011 to May 2012. Antibiotic susceptibility was determined by the disk diffusion method according to CLSI guidelines. All strains that displayed an inhibition zone of 32 µg/mL. By using PCR OXA-48 was detected in 19 of 26 strains of Klebsiella spp., 2 of 7 strains of E. coli, 3 of 4 strains of Enterobacter spp. strains and VIM-5 was found in a Klebsiella spp.strain. No IMP, NDM, and KPC encoding genes were found among the strains. In conclusion, ertapenem disk diffusion test appears to have the highest sensitivity for screening. In our study OXA-48 accounted for the most frequent carbapenemase-coding gene. Determination of enzymes leading to carbapenem resistance in our hospital and providing epidemiological data contribute to rational use of antibiotics used for life-threatening infections.