Kan kültürlerinden izole edilen karbapenem dirençli enterobacterıaceae suşlarında karbapenem direnç genleri ve genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) direnç genlerinin polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi ile araştırılması
- Tez No: 496765
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde, insanlardaki toplum ve hastane kaynaklı bakteriyel enfeksiyonların en önemli etkenleri Enterobacteriaceae ailesinde bulunmaktadır. Bu ailede yer alan bakterilerin mevcut antibiyotiklerle tedavisi hala zordur. Tedavide en sık kullanılan β-laktam antibiyotiklere karşı dirençte temel mekanizma β-laktamazlar, özellikle GSBL dir. GSBL üreten suşlarla oluşan ciddi enfeksiyonlarda tercih edilen karbapenemlerin yaygın kullanılması sonucu ise karbapenemaz üreten izolatlar gündeme gelmiş ve tedavi seçeneklerinde kısıtlılık ve tedavide güçlük yaşanmasına yol açmıştır. Ayrıca karbapenemaz üretiminin bu suşlarda hızla yaygınlaşması enfeksiyon kontrolünde acil bir problem haline gelmiş ve bu suşların hızlı bir şekilde tespit edilme gerekliliği ortaya koymuştur. Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yataklı servisler ve yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalardan 2010-2015 yılları arasında alınan Merkez Laboratuvarı'na gönderilmiş kan kültürlerinden izole edilen, otomatize sistem ile saptanmış ve karbapenemlerden en az birine dirençli yada orta duyarlı bulunan Enterobacteriaceae ailesi üyelerinde karbapenem direnç genleri (KPC, OXA-48, NDM, IMP, VIM) ve GSBL (CTX-M …) varlığını PCR yöntemi ile saptamak ve yıllara göre dağılımları incelenerek hastanemizin epidemiyolojik verileri belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 152 [107 K. pneumoniae, 28 E. coli, 13 Enterobacter spp ile birer K. oxytoca, M. morganii, C. braaki, S. marcescens] kan izolatında 113 karbapenemaz enzimi (105 OXA-48, üçer NDM ve VIM, birer IMP ve IMP + OXA-48) tespit edilmiştir. İzolatların 36'sı imipeneme, 48'i meropeneme ve 4 tanesi ertapeneme duyarlı olarak saptanmıştır. Ertapenem karbapenemaz varlığını tarama da en duyarlı, imipenem ise en özgül karbapenem olarak bulunmuştur. 94 İzolatların hiçbirinde KPC saptanmamıştır. K. pneumoniae suşlarında OXA-48, NDM ve IMP sıklığı sırasıyla: %83.2, %1.9 ve %0.9, E. coli suşlarında OXA-48, NDM ve VIM sıklığı sırasıyla: %46.4, %3.6 ve %3.6, E. cloacae suşlarında OXA48 ve OXA-48 + VIM sıklığı sırasıyla: %20 ve %10 olarak tespit edilmiştir. 86 suşta CTX-M saptandı. K. pneumoniae, E. coli ve E. cloacae suşlarında CTX-M sıklığı sırasıyla %59.8, %67.9 ve %20 tespit edilmiştir. Kan kültürlerinden izole edilen Enterobactericeae suşlarında 2010 da 6, 2011 ve 2012 de 10, 2013 te 30, 2014 te 28, 2015 te 29 karbapenemaz üreten izolat saptandı.
Özet (Çeviri)
Investigation of Carbapenem Resistance Genes and Extended Spectrum Beta-Lactamase (ESBL) Resistance Genes in Carbapenem Resistant Enterobacteriaceae Strains Isolated from Blood Cultures by Polymerase Chain Reaction (PCR) Method Currently, the most important causes of community- and hospital-acquired bacterial infections in humans are within the Enterobacteriaceae family. Treatment of bacteria within this family with existing antibiotics remains challenging. The main mechanism of resistance to β-lactams, the most commonly used antibiotics in therapy, involves β-lactamases, especially ESBLs. Carbapenemase-producing isolates have emerged as a result of the widespread use of carbapenems, which are the preferred antibiotics in severe infections caused by ESBL-producing strains, limiting the treatment options and leading to difficulties in treatment. Moreover, the rapid spread of the ability to produce carbapenemase among these strains has become an urgent problem in infection control and exposed the need for rapid detection of these strains. The aim of this study is to detect the presence of carbapenem resistance genes (KPC, OXA-48, NDM, IMP, VIM) and ESBL (CTX-M etc.) with the PCR method in Enterobacteriaceae strains, which were isolated from blood cultures sent to the Central Laboratory from patients admitted to inpatient services or intensive care units between 2010-2015, detected by automated system, and resistant or moderately susceptible to at least one of carbapenems, and to establish the epidemiological data of Akdeniz University Hospital by studying their distributions throughout the years. In this study, 113 carbapenemase enzymes (105 OXA-48, 3 NDM and VIM, 1 IMP and IMP + OXA-48) were detected in 152 blood isolates [107 with K. pneumonia, 28 with E. coli, 13 with Enterobacter spp, 1 with each of K. oxytoca, M. morganii, C. braaki, or S. marcescens]. Of the isolates, 36 were susceptible to imipenem, 48 to meropenem, and 4 to ertapenem. Ertaphenem was the most sensitive in screening for the presence of carbapenemase; imipenem was 96 found to be the most specific carbapenem. No KPC was detected in any of the isolates. OXA-48, NDM, and IMP frequencies were found to be 83.2%, 1.9% and 0.9% in K. pneumoniae strains and 46.4%, 3.6% and 3.6% in E. coli, respectively; OXA-48 and OXA-48 + VIM frequencies were found to be 20% and 10% in E. cloacae strains, respectively. CTX-M was detected in 86 strains. The frequency of CTX-M in K. pneumoniae, E. coli, and E. cloacae strains were 59.8%, 67.9% and 20%, respectively. The number of carbapenemase-producing isolates among Enterobactericeae strains isolated from blood cultures were 6, 10, 30, 28, 29 in 2010, 2011 and 2012, 2013, 2014, and 2015, respectively.