Deneysel methemoglobinemi modelinde oksijen ile tedavi süresi ve etkinliğinin belirlenmesi
Time and determination of events with oxygen treatment in A model of experi̇mental methemoglobi̇nemi̇a
- Tez No: 427091
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PERVİN SUTAŞ BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
MetHb, anormal Hb formlarından biri olup, ağır santral siyanozda düşünülmesi gereken nedenlerin başında yer alır. Methemoglobiemi konjenital olarak gözlenebildiği gibi, sıklıkla kimyasal ajan maruziyeti ve ilaç toksisitesine bağlı gelişir. Methemoglobinemi tedavisinde metilen mavisi ve askorbik asit kullanımı birincil planda tutulmakta, O2' nin tedavideki etkinliği ve tedavi süresine etkisi hakkında yeterli deneyim bulunmamaktadır. Deneklerde yapılan bu çalışmada amaç, sistemik hastalığı olmayan, prilokain gibi çeşitli ilaçlar veya ajanlarla toksik methemoglobinemi gelişmiş hastalarda, O2 tedavisinin yararını ortaya koymaktır. Çalışmamızda oda havasında (n=6) ve 10 lt/dk %100 O2 uygulanan (n=6) sıçanlara 100 mg/kg intraperitoneal prilokain verilerek 180 dk boyunca gözlemsel, kan gazı ve biyokimyasal analizleri yapılmıştır. Oda havası grubu ve O2 gruplarında grup içi gruplar arası KAH ve MetHb düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. PaO2 ve PaCO2 ölçümleri arasında büyük farklılıklar saptanması uygun olmayan deney ortamında alınan venöz veya karışık veya arteriyel kardiyak kan örneklerinden kaynaklandığını düşündürdü. 15, 30, 45, 75, 90 ve 105.
Özet (Çeviri)
An abnormal form of hemoglobin; methemoglobin is one of the reasons that should be considered in severe central cyanosis primarily. Methemoglobinemia can be congenital as well as due to exposure to chemical agents and drug toxicity. Methylene blue and ascorbic acid are used as the first line treatment in methemoglobinemia. The experience on the use of oxygen therapy is not enough to conclude the duration of treatment. The aim of this study is to find the effects of O2 therapy on drug or toxic agent induced methemoglobinemia . In our study, rats were given 100mg/kg prilocaine intraperitoneally and they are kept in room air (n=6) and the other group (n=6) received 10 liter/min 100 % O2 therapy. All rats were observed 180 min and blood gas and biochemical analyzes were conducted. There were no difference in MetHb levels and heart rate within intra-group and inter-group comparisons between room air and 100% O2 groups. There was no change in between the levels of methemoglobin and heart rate with 100% O2. The major differences between PaO2 and PaCO2 measurements were attributed to the mix drug samples taken by intracardiac puncture. Significant changes of SpO2 at 15, 30, 45, 75, 90 and 105 min.