Kondrosarkom cerrahisinde geç dönem sonuçlarımız
Late results of chondrosarcoma surgery
- Tez No: 427090
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NAFİZ BİLSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
1980-2013 yılları arasında kondrosarkom nedeniyle tedavi gören hastaların; 83 tanesi (%54) erkek, 70?i (%46) kadındı. Tanı anındaki hastaların ortalama yaşı 47 (10-80) olarak belirlendi. Hastaların ortalama takip süresi 93 ay (5- 240) idi. Lezyon yerleşimi ise, en sık görülme sıklığına göre; 52 femur, 34 olgu pelvis, 23 humerus, 13 tibia, 6 skapula, 5 ön kol, 4 fibula, 4 vertebra, 2 el, 1 sternum şeklinde tespit edildi. Histolojik alt gruplara göre sınıflandırıldığında 130 konvansiyonel intrameduller kondrosarkom, 15 dediferansiye kondrosarkom, 5 mezenkimal kondrosarkom, 3 clear cell kondrosarkom olarak tespit edildi. 130 konvansiyonel kondrosarkom olgusu gradlarına göre ayrıldı. Hastaların başlangıçta 64 tanesinin (%49) histolojik grade?i 1, 53 tanesinin (%41) histolojik grade?i 2, 13 tanesinin (%10) histolojik grade?i 3 idi. Konvansiyonel kondrosarkomların tümünde grade?ine bakılmaksızın %26 (34) lokal rekürrens tespit edilirken. Bu oran Grade 1 Konvansiyonel Kondrosarkom olgularında %21 (13 hasta), Grade 2 olgularda %27 (14 hasta), Grade3 olgularda %47(7 hasta) olarak tespit edildi. Verilerine ulaşabildiğimiz 138 hastadan yeterli cerrahi sınırın sağlandığı 120 olgunun sırasıyla 5 ve 10 yıllık sağ kalım oranları %90 (108), %88 (105) tespit edilirken bu oran yeterli cerrahi sınırın sağlanmadığı 18 olguda 5 ve 10 yıllık sırası ile %61 (11) ve %44 (8) idi. Kondrosarkomun cerrahisinde prognozu etkileyen komplikasyonlar lokal nüks ve metastazdır. Lokal kontrolün sağlanması ve hastalıkta tam bir kür elde edilmesi için cerrah özellikle yüksek grade kondrosarkom vaklarında geniş marjin sağlamayı devamlı kendine hedef almalıdır. Yüksek gradeli kondrosarkomlarda da primer tedavi modalitesi henüz cerrahi olup, erken teşhis geniş eksizyon lokal kontrol ve sağ kalımda en etkin parametrik faktördür.
Özet (Çeviri)
There was 83(%54) male and 70(%46) female Patients treated between 1980-2013 because of chondrosarcoma. Mean age of the patients was 47(10-80) at the time of diagnosis. Follow up duration for these patients was 93 months(5-240) average. The lesions most common locations was 52 in femur,34 in pelvis,23 in humerus,13 in tibia,6 in skapula,5 in forearm,4 in fibula, 4 in vertebral bones, 2 in hand and 1 in sternum respectively. According to histologic classification there was 130 cases of conventional intramedullary chondrosarcoma, 15 cases of undifferentiated chondrosarcomas, 5 cases of mesenchymal chondrosarcomas and 3 cases of clear cell chondrosarcomas. 130 cases of Classic chondrosarcomas were separated according to their grades. There was 64 cases(%49) of grade 1, 53 cases(%41) of grade 2 and 13 cases(%10) of grade 3. In 130 cases of classic chondrosarcomas 10 years survival was %90 for grade 1, %53 for grade 2 and %38 for grade 3. regardless of the grading in conventional chondrosarcomas local recurrence ratio was %26 (34 cases). This ratio was %21 (13cases) for grade1, %27(14cases) for grade2 and %47(7 caeses) for grade3 of conventional chondrosarcomas. From 138 cases that we reached their data, 120 of them had negative resection margins that 5 and 10 years survival was %90(108) and %88 (105) respictively and in 18 cass with positive resection margins survival ratio was %61(11) and %44(8) respectively. In high grade chondrosarcomas the primary treatment method is surgery and early diagnosis, wide excision and local control are the most important factors in survival..