Meme cerrahisi geçirecek hastalarda oral alprazolam ve oral tramadol premedikasyonun anksiyete ve analjezi üzerine etkileri
Effects of oral alprazolam and oral tramadol premedication on anxiety and analgesia in patients undergoing breast surgery
- Tez No: 427092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda amacımız, elektif meme cerrahisi geçirecek hastalarda, preoperatif dönemde verilen tramadol ve alprazolam kombinasyonun postoperatif dönemde ağrı,anksiyete ve dolayısıyla ajitasyon üzerine etkinliğini araştırmaktı Materyal-Metod: Çalışmaya elektif meme cerrahisi geçirecek ASA I-III 120 hasta klinik, randomize, prospektif olarak dahil edildi. Hastalar Grup 1 (Alprazolam 1mg oral+tramadol 100 mg oral), Grup 2 (Alprazolam 1mg oral+tramadol 50 mg oral), Grup 3 (konvansiyonel premedikasyon-kontrol grubu) olarak 3 gruba ayrıldı.Alprazolam hastalara operasyondan 1 gece önce verildi.Tramadol ise operasyondan 60 dakika önce verildi. Hastaların preoperatif NIBP, KAH, SpO2, kan glukoz düzeyi kayıt edildi. Tüm hastalara standart genel anestezi verildi. Ekstübasyon sonrası 1.dakikada NIBP, KAH, SpO2, kan glukoz düzey, VAS ve RASS değerleri kaydedildi. Postoperatif derlenme odasına alınan hastaların 20. 40. dakika ve 24.saatte NIBP, KAH, SpO2, VAS ve RASS değerleri kayıtları yinelendi.Bulguların istatistiksel analizinde Oneway Anova Test,Tukey HSD Test,Tamhane's T2 Test kullanıldı. Bulgular: Preoperatif alprazolam verilen hastaların (Grup1-2), alprazolam verilmeyen hastalara (Grup 3) oranla postoperatif dönemde anksiyetenin neden olduğu ajitasyonu daha az yaşadığı saptandı (p=0,007). Preoperatif 100 mg tramadol ve alprazolam verilen gruptaki hastaların RASS değerlerinin diğer gruplardan anlamlı oranda düşük olduğu görüldü.Grup içi VAS değelerinin zaman içinde düştüğü,ancak gruplar arası VAS değerinde farklılık olmadığı görüldü. Sonuç: Elektif meme cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif oral olarak verilen 100 mg tramadol ve alprazolam kombinasyonunun, postoperatif dönemde ajitasyonu azalttığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study is to determine the condition of postoperative pain,anxiety and therefore agitation of patients,which recieved preoperative combination of tramadol and alprazolam,in undergoing elective breast surgery Material-Method : 120 ASA I-III patients undergoing elective breast surgery were enrolled clinically,randomized,propectively in the study.Patients seperated into Group 1(Alprazolam 1mg PO+tramadol 100mg PO),Group 2(Alprazolam 1mg PO+tramadol 50mg PO),Group 3(Conventional premedication-control group).Alprazolam was given to the patients before the night of the operation.Tramadol was given to the patients before 60 min. before the operation.Preoperative NIBP,HR,SpO2,Blood glucose levels were recorded.All patients recieved standart general anesthesia.After extubation,in 1.st minute NIBP, HR, SpO2, blood glucose levels,VAS and RASS values were recorded. In recovery room,NIBP, HR, SpO2, VAS and RASS values were recorded in 20. and 40.th minute and again in 24.st hour.For statistical analyze of data,Oneway Anova Test,Tukey HSD Test,Tamhane's T2 Test were used. Results : In postoperative period,levels of agitation caused by anxiety were lower in the patients recieved preoperative alprazolam(group 1-2) than the patients not recieved alprazolam(group 3) (p=0,007). RASS levels were significantly lower in the patients recieved preoperative 100mg tramadol and alprazolam than the other groups.VAS levels were decreased in time in each group,but there were no difference in VAS levels between groups. Conclusion: We found that,preoperative combination of oral administered 100mg tramadol and alprazolam results in decreased agitation in postoperative period in patients undergoing elective breast surgery.