Yaşlanma ve hipertansiyonda oksidatif stres parametrelerinin rolü
The role of oxidative stress parameters in aging and hypertension
- Tez No: 427098
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU BEĞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, yaşlanma ve hipertansiyonda, oksidatif stres yoluyla vasküler hasar yapan OxLDL, LOX-1, NO ve iNOS düzeylerinin, vasküler endotel hasara etkisini göstermektir. Yöntem: Çalışmaya; yaşlı grupta, 30'u 60 yaş ve üzeri esansiyel hipertansif ile 30 normotansif kontrol; genç grupta ise 20 ile 50 yaş arası 30 esansiyel hipertansif ve 30 normotansif kontrol olmak üzere toplam 120 kişi dâhil edildi. OxLDL, LOX-1, NO ve iNOS düzeylerine ELISA yöntemi ile bakıldı. Doppler ultrason ile karotis intima media kalınlıkları (KİMK) ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Object: Purpose of this study was to show effects of OxLDL, LOX-1, NO ve iNOS causing vascular endothelial injury via oxidative stres in aging and hypertension. Method: In elderly group there were 60 people consisting over 60 years. 30 of them had normal blood pressure, 30 were hypertensive. In young group, there were 60 people who were between 20-50 years old. 30 had normal blood pressure, 30 were healthy. OxLDL, LOX-1, NO ve iNOS levels were measured by ELISA. Carotid intima media thickness (CIMT) were measured by Doppler ultrasound. Result: LOX-1 and OxLDL were significantly high in young hypertensives and elderly hypertensives when it was compared with control group. NO and iNOS were significantly low in elderly hypertensives. In young hypertensives, there were positive correlation between LOX-1 and NO, negative correlation between LOX-1 and iNOS. OxLDL had negative correlations with NO and iNOS. CIMT had positive correlations with LOX-1 and OxLDL but negative correlations with NO and iNOS. In elderly hypertensives, negative correlations were detected between LOX-1 and NO. OxLDL had negative correlation with NO and iNOS. There was positive correlation between NO and iNOS. CIMT has positive correlation with OxLDL, but negative correlation with NO. When elderly hypertensives were compared to young hypertensive group, there was significant correlation at total cholesterol and CIMT but no significant relationship at other parameters. CIMT and OxLDL are the most effective factors on hypertension when it was analyzed with regression analysis. Summary: In hypertension OxLDL and LOX-1 increased while iNOS and NO decreased. Key Words : Hypertension, elderly, oxidative stress, oxide LDL, nitric oxide