Yoğun bakım hastalarında D vitamini düzeyi takibi
Observation of vitamin D status in critically ill patients
  1. Tez No: 427097
  2. Yazar: NİLAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi (PYBÜ) hastalarında, yatışın 1.,5. ve 10. günlerindeki serum 25-hidroksivitamin D (25-OHD) düzeylerinin analizi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Haziran-2012 ve Haziran-2014 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı PYBÜ'ne yatırılmış olan 1-18 yaş aralığında, 17 kız (% 51.5), 16 erkek (% 48,5) toplam 33 hasta alındı. Kalsiyum (Ca) ve/veya fosfor (P) metabolizmasında bozukluk olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastaların demografik bilgileri, Ca, P, albumin ve CRP düzeyleri kaydedildi. Organ yetmezliği ve mortalite skorları olan PELOD ve PRISM-3 skorları hesaplandı. Serum 25-OHD düzey analizi için 1., 5. ve 10. günlerde hastalardan kan alındı. Serum 25-OHD düzeyi
Özet (Çeviri)
Aim: To analyse plasma 25-hidroksivitamin D (25-OHD) status in Pediatric Intensive Care Unit (PICU) on day 1,5 and 10. Methods: 33 patients aged 1-18 years who admitted to PICU between 2012 (June) -2014 (June) were entered into the study. 51,5% were girl and 48,5% were boy. Patients with a deficit in Calcium/Phosphor (Ca/P) metabolism excluded from the study. Demographics and plasma Ca, P, albumin and CRP levels were recorded. PELOD and PRISM-3 scores were assessed. Serum samples (from day 1,5 and 10) were collected and stored prior to measurement of plasma 25-OHD level. The following 25-OHD values were used for deficient, insufficient and sufficient patients; deficient < 20 ng/ml, insufficient: 20-30 ng/ml, sufficient ≥ 30 ng/ml. Results: 69,4% of our patients were vitamin D insufficient and deficient. We did not observe an association with vitamin D status and age, sex, admission category, season of admission, comorbidity, Ca, P, albumin, CRP levels, PELOD and PRISM-3 scores and mortality (p=0,13, 0,91, 0,49, 0,58, 0,23, 0,11, 0,3, 0,42, 0,22, 0,61, 0,48, 0,84). Mean 25-OHD levels of the patients were 25,7±5,9 ng/ml on day 1, 24,5±5,7 ng/ml on day 5 and 23,6±5,8 ng/ml on day 10.