Türkiye'ye eğitim-öğretim maksadıyla gelen Kırgız öğrencilerde görülen dil, kültür ve sosyal problemleri ve çözüm teklifleri
  1. Tez No: 42711
  2. Yazar: TANSEL KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu araştırmada Türkiye'ye eğitim - öğretim amacıyla gelen öğrencilerin dil, kültür ve sosyal problemleri incelenmiş, çözüm teklifleri sunulmuştur. 1992 - 1993 öğretim yılından başlayarak Türk cumhuriyetleri, Kırgızistan ve Kırgız öğrenciler hakkında günümüze kadar yazılmış kaynaklar incelenmiş, öğrencilerle yazılı mülakatlar yapılmış, konuyla ilgili dernek, vakıf, kamu kuruluşları ve şahıslarla görülmüş, bu bilgiler ışığında öğrenci problemleri nesnel bir anlatımla verilmeye çalışılmıştır. Araştırma öncesinde Kırgızistan'ın tarihi, coğrafi, siyasi, sosyal, kültürel ve demografik yapısı, ekonomisi, eğitim sistemi ve dili ayrıntılı olarak incelenmiş ve problemlerin daha iyi anlaşılması için kaynak olarak verilmiştir. Araştırmada : Birinci Bölümde : Kırgız Eğitim Sistemi İkinci Bölümde : Dil ve Edebiyatı üçüncü Bölümde : Dil, Kültür ve Sosyal Problemleri verilmiş, çözüm teklifleri sunulmuştur. Bu çalışma neticesinde ülkemizde eğitim - öğretim gören öğrencilerin Türkiye'de bulundukları süre içerisinde ne gibi problemlerle karşılaştıkları ve istekleri belirlenmiş,verilecek hizmetlerin geliştirilmesi, daha sonraki yıllarda benzer problemi yaşamamaları için önlemler almak amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this survey, the language, culture and social problems of the students who came to Turkey for Education were examined and the solution proposals were offered. Beginnig with 1992 - 1993 Educational year, the sources which were published about the Turkish Republics, Kirghizistan and the Kirghiz students were examined, the written interviews with the students were had, the meetings with the associations, pious foundations, and the public institutions which were related with the subject were had, in the light of give the students problems by an objective explanation. Before the survey, Kirghizistan' s historical, geographical, political, social, cultural and democratic stuation, it's economy, educational system and language were examined detailed and in order to understand the problems better it was given as a source. In the survey : In the first part: Educational System of Kirghiz In the second part: Kirghiz Language and Literature In the third part : Language, Culture and social problems were given and solution proposals were put forward. As a result of this attempt, what kind of problems the students educated in our country meet and their wishes weredetermined when they are in Turkey, Taking precautions is intended to improe the duties which will be given and in order not to hare the similar problems in the future.