Karpal tünel sendromunda kompartman içi basıncının değerlendirilmesi: Elastografi
Evaluation of carpal tunnel pressure in carpal tunnel syndrom patients by shear wave elastography
  1. Tez No: 427110
  2. Yazar: AHTEM SEYDALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Karpal tünel sendromu en sık görülen tuzak nöropatisidir1. Karpal Tünel Sendromu (KTS), median sinir karpal tünelden geçerken meydana gelen kronik ve bazen de akut basılara bağlı olusur2. Klinik ve elektrofizyolojik tanı yöntemleri ile Karpal tünel sendromu taşhisi konan hastaların tanı anında ve ameliyat sonrası dönem takiplerinde karpal tünel kompartman içi basınçlarını ölçerek anlamlı bir farkın olup olmadığını non-invazif, ağrısız ve defaralarca tekrarlanabilen bir yöntem olan Shear Wave Elastografi (ESW) USG ile gösterilmeye amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: 2010-2013 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatolojisi polikliniğine ellerinde ağrı, uyuşma, yanma ve karıncalanma şikayetleri ile başvuran 14 hasta (18 elbileği) ve 18 gönüllü sağlıklı kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Her iki gruptaki kişilere ameliyat öncesi dönemde el bileği ultrasonografisi yapıldı. ESW yöntemi ile ameliyat öncesinde karpal tünel kompartman içi basınç ölçülmüştür. KTS hastaların hepsine genel anestezi altında, ortopedi ameliyathanesinde transvers karpal ligaman gevşetme açık cerrahisi ameliyatı uygulanmıştır. Ameliyat sonrası dönemde en erken 6.haftasında kontrol amaçlı karpal tünel kompartman içi basınç ölçümü yapılmıştır. Aynı zamanda ameliyat sonrası fonksiyon değerlendirmesi adına Michigan Hand Outcome Questinare (MHQ) ile değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular: Ameliyat öncesi döneme ait karpal tünel kompartman içi basınçların ortalama değerleri 134,5 ± 79,5(41.5-321.5) (kPa) iken postoperatif döneme ait karpal tünel kompartman içi basınç ortamalası 66,7 ± 28,8(32.9-146.7) (kPa) olarak bulunmuştur. Bu sonuç iki değer arasındaki farkın anlamlılık testine (t testi) göre istatistiksel olarak anlamlı olarak değerlendirilmiştir (p < 0.05). Ameliyat öncesi elde edilen ortalama MHQ değer %14,3 ± %5,8(10-35) iken ameliyat sonrası MHQ ortalama değer ± standart sapma (SS) %96,3 ± %3,4(84-99) olarak bulunmuştur. Bu sonuç değerlendirilen iki yüzde arasındaki farkın anlamlılık testine (t testi) göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). Çıkarımlar: KTS tanılı hastalar cerrahi uygulamadan yüksek oranda fayda görmektedir. Sağlık sektöründe çeşitli tanı, takip ve tetkik yöntemleri bulunmaktadır. EMG onlardan bir tanesidir. İnvazif ve uygulanımı sırasında ağrı oluşturması sebebiyle, bizi hasta konforu (ağrısız, gerektiği kadar tekrarlanabilme gibi) açısından daha uygun tanı ve takip yönteminin arayışına sürüklemiştir. ESW USG ile median sinirin bulunduğu karpal tünel kompartman içi basınç ölçümü amaçlanmıştır. Ameliyat öncesi dönem ile ameliyat sonrası dönemi basınç düşüşünün istatistiksel olarak ta anlamlı bulunması ileride bu yöntemin ana tanı kriterler arasına girebilme olasılığını kuvvetle düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Carpal Tunnel Syndrome is the most common compression neuropathy1. Carpal tunnel syndrome (CTS) is the result of chronic or sometimes acute compression of median nerve during its passage from the carpal tunnel. Aim of this study is to show the difference of carpal tunnel compartment pressure between the diagnosis and postoperative period in the patients who are diagnosed as CTS by clinic and electrophysiologic methods, with Elastography Shear Wave (ESW) US imaging method which is non-invasive, painless and repeatable. Patients and Method: 14 patient (18 wrist) and 18 healthy people are included in this study, who had come to Istanbul University, Cerrahpasa Faculty of Medicine, Orthopaedics and Traumatology policlinics with the complaint of numbness, tingling, or burning sensations in the thumb and fingers of the hand. We applied wrist US imaging preoperatively to both groups. Carpal tunnel intracompartmental pressure is measured with ESW method. Transverse carpal ligament release open surgery is applied to all CTS patients in general anesthesia and in the orthopaedic surgery rooms. Carpal tunnel intracompartmental pressure is measured again postoperatively at least 6 weeks. For postoperative function evaluation Michigan Hand Outcome Questinare (MHQ) is applied. Results: Carpal tunnel intracompartmental mean pressures are preoperatively measured as 134,5 ± 79,5 (41.5-321.5) (kPa) while it was 66,7 ± 28,8(32.9-146.7)(kPa) postoperatively. According to this difference between two values, the result is considered as significant statistically in the significance of difference test (t test) (p < 0.05). The mean MHQ value preoperatively was %14,3 ± %5,8(10-35); while it was %96,3 ± %3,4 (84-99) postoperatively. The result was also considered as significant statistically in“t test”(p < 0.05). Conclusions: Patients with CTS are satisfied with the results of surgery in a high rate. There are numerous diagnose, follow-up and examination methods in health care. EMG is one of those studies. Because of its being invasive and painful, it forces us to discover more suitable diagnose and follow-up method for the patient (painless, repeatable). With Elastography Shear Wave US Imaging, it is aimed to measure the carpal tunnel intracompartmental pressure in which median nerve passes. Because the reduction of pressure after the operation is significant, it is thought to be one of the main diagnosis criterias of CTS in the future.