Preeklamptik plasentalarda oksidatif stres-anjiogenez ilişkisi
Relationship between oxidative stress and angiogenesis in preeclamptic placenta.
- Tez No: 427109
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞYÜREKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Preeklampsi , maternal morbidite ve mortalitenin önde gelen nedeninden biridir ve önceden normotansif bir kadının gebeliğinin 20.haftasından sonra başlayan hipertansiyon ve proteinüri tablosuyla karakterize bir sendromdur. İnsan türüne özgüdür ve etiyolojisi hala tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada preeklampsi etiyopatogenezinde önemli yer tutan endotel disfonksiyonu ve endotelin bütünlüğünü korumaya yardımcı olan oksidatif stres mekanizmalarını aydınlatmak amacıyla angiogenik faktörlerin temel reseptörü olan VEGFR- 1 ve oksidatif streste majör olarak yer alan HSP-70'in normal ve preeklamptik hastaların plasentalarında değişiklikleri incelemeyi amaçladık. Sağlıklı on gebeden alınan plasenta örnekleri kontrol grubunu, preeklampsi tanısı konulmuş on gebeden alınan plasenta doku örnekleri ise vaka grubunu oluşturdu. Preeklampsili hastalardan ve sağlıklı gebelerden alınan doku örnekleri elektron mikroskobik ,ışık mikroskobik ve immunohistokimyasal yöntemler kullanılarak incelemeye tabi tutuldu. Elektron ve ışık mikroskobik incelemelerde fetal kapillerlerde azalma , villus çaplarında azalma ve yapılarında düzensizleşme, intervillöz aralıklarda daralma, bazal membranlarda kalınlaşma gözlemlendi. Sinsityal nod ve sinsityal zincir yapıları kontrol grubuna göre oldukça fazla görüldü. Feto maternal bariyer sayısında azalma ve yapısında kalınlaşma gözlemlendi. İmmunohistokimyasal değerlendimelerde ise preeklampsi grubunda VEGFR-1 ve HSP-70 immunreaktivitesi anlamlı olarak yüksek bulundu. Çalışmamızın sonunda iki molekülün de preeklampsi patogenezinde önemli role sahip olduğunu düşünmekteyiz. Yaptığımız çalışmanın preeklampsi etiyopatogenezini açıklamaya çalışan diğer çalışmalara yardımcı olmasını umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is one of the prominent causes of maternal morbidity and mortality and is a multisystemic syndrome characterized by hypertension and proteinuria and begins after 20 weeks' gestation of a normotensive woman in advance. It is peculiar to human species and its pathogenesis has not been well-understood yet. In this study, we aimed to investigate immunohistochemical alterations in normal and preeclamptic placenta through analysis of VEGFR-1, a basic receptor for angiogenic factors, and HSP 70, which has a major role in oxidative stress, to elucidate the defects of endothelial functions that have crucial effects on the pathogenesis of preeclampsia and to clarify the oxidative stress mechanisms which aid to protect the integrity of endothelium. Tissue samples were collected from 10 healthy pregnant women for control group and 10 preeclamptic pregnant women for experimental group. Collected placenta were analyzed by light and transmission electron microscopy and immunohistochemical techniques. According to our electron and light microscopical results, preeclamptic placenta tissues showed a decrease in the number of fetal capillaries, a decrease in diameter of villus and disorganization in their structure, depression of intervillous spaces, thickening of basal membrane of syncytotrophoblasts. Structures of syncytial node and syncytial chain of experimental tissues were more than of control group. A decrease in the number of fetomaternal barriers and thickening of their structure were also observed. According to our immunohistochemical results, preeclamptic placenta showed a significant increase in immunoreactivity of VEGFR-1 and HSP-70 proteins compared to the control group. As a result of our study, we consider that both of the molecules have significant role in pathogenesis of preeclampsia. Our study may present a promising definition to elucidate aetiopathogenesis of the preeclampsia and may lead other researches.