Tanı koyulmuş tek mediastinal metastazı (N2) küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda definitif kemo/radyoterapi sonrası cerrahi ve sağkalıma etkisi
Non small cell lung cancer with single mediastinal metastasis (N2) diagnosed patients definitive chemo / radiation effects on surgery and survival
  1. Tez No: 427125
  2. Yazar: OSMAN YAKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Akciğer kanseri, kanserden ölümlerin en önemli sebebidir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarının yaklasık %70'i ileri evre (IIIB/IV-opere edilemeyen) hastalardır ve kemoterapi (KT) başlıca tedavi yöntemidir. Lokal ileri yada nodal tutulumu olan hastalarda neoadjuvan yada definitif tedavi sonrası rezeksiyon tartışmalı bir konu olmasına rağmen, bir çok merkezde uygulanan bir yöntem olarak önümüze çıkmaktadır. Bu çalışmamızda amaç, kliniğimizde ameliyat öncesinde uzak metazı olmayan ve tek mediastinal lenf nodu istasyonunda lenf nodu tutulumu izlenen (tek N2) hastalarda definitif kemo/radyoterapi sonrası cerrahi oranı, cerrahinin morbidite ve sağkalım üzerine olan etkisini araştırdık. Ek olarak çeşitli nedenlerden neoadjuvan tedavi aldıktan sonra cerrahi uygulanmış 25 olgu içeren hasta gurubu sağ kalım analizi açısından karşılaştırıldı. Olgulara 1.8 Gy/gün 34 fraksiyonda toplam 61.2 Gy radyoterapi ve 4 kür Carboplatin AUCx2 ve Paclitaxel 40-50 mg/m2 kemoterapi verildi. Çalışmada definitif kemoradyoterapi tedavi verilen 27 olgu irdelendi. Definitif tedavi sonrası değerlendirilen olgulardan sadece 6 (%22.2)' sı cerrahiye uygun bulunup rezeksiyon uygulandı. Cerrahi yapılan grupta ortalama sağkalım 26,66 ± 4,35 ay iken, cerrahi uygulanmayan olgularda ise 21,75 ± 4,82 ay olarak hesaplandı. Neoadjuvan tedavi sonrası rezeksiyon uygulanmış 25 olgunun genel sağkalımı 33,76 ± 4,77 ay olarak hesaplandı(p>0.05). Sonuç olarak, hem cerrahi morbiditenin düşük olması, hemde ortalama yaşam süresini uzattığını düşündüğümüz adjuvan ve definitif tedavi sonrası cerrahi rezeksiyonu önermekteyiz. Ayrıca hastalara definitif tedavi vermek morbiditenin düşük olması ve cerrahi olarak inoperabl olan hastaların alması gereken tam doz kemoradyoterapi tedavisini almalarını engellememiş olmaktayız.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is common cause of death from cancer. Approximately 70% of Non-small Cell Lung Cancer patients are advanced stage (IIIB / IV inoperable) and chemotherapy (CT) is the main treatment method. Although neoadjuvant therapy or definitive resection is controversial on patients with locally advanced or nodal involvement, is widely practiced in many center. In this study we aimed to investigate surgery rate after definitive chemo/radiotherapy, surgical morbidity and survival the effects on patients single mediastinal lymph node involvement (N2) without distant metastases. In addition, we compared survival analysis of 25 patients after neoadjuvant therapy for different reasons underwent surgery. Patients had 1.8 Gy / day total of 61.2 Gy in 34 fractions of radiotherapy and 4 cycles of Carboplatin AUCx2 and Paclitaxel 40-50 mg/m2 was given chemotherapy. In this study, 27 patients received definitive chemoradiotherapy were evaluated. Only six of patients (22.2%) were pertinent to surgical resection after definitive treatment. Median survival of the surgery group was 26.66 ± 4.35 months, while in patients without surgery group determined as 21.75 ± 4.82 months. Resection after neoadjuvant therapy of 25 patients, overall survival was 33.76 ± 4.77 months respectively (p> 0.05). As a result, we thought both extend the average life expectancy with adjuvant and definitive treatment prior to surgery and low surgical morbidity, we recommend surgical resection. We also provide low morbidity with definitive treatment and surgically inoperable patients should receive the full dose of chemoradiation therapy.