Çocukluk çağı kanserlerinin demografik, klinik ve sağkalım özellikleri (1990-2012)
Demographic, clinical and survival features of childhood cancers (1990-2012)
  1. Tez No: 427126
  2. Yazar: DİLEK ULUDAĞ ALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REJİN KEBUDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Merkezimize 1990-2012 yılları arasında başvuran ve pediatrik kanser tanısı alan olguların demografik, klinik ve sağkalım özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Merkezimize 1990-2012 yılları arasında başvuran, pediatrik kanser tanısı alan 0-19 yaş arası olgular geriye dönük olarak tarandı. Bulgular: Çalışmaya alınan 2413 hastanın ortanca tanı yaşı 6,96 yıl (3 gün- 19 yıl) ve erkek/ kız oranı 1,26 olarak saptandı. Hastaların %7,9'u 0-1 yaş arasında, % 31,9'u 1-4 yaş arasında, %24,9'u 5-9 yaş arasında, %26,1'i 10-14 yaş arasında ve %9,2'si 15-19 yaş arasındaydı. Grubun 5 yıllık sağkalım oranı %74,4 saptandı. Hastaların tanı gruplarında göre dağılımı [ortanca yaş (yıl), E/K, 5 yıllık sağkalım oranı] şu şekildedir: Santral sinir sistemi (SSS) tümörleri (n=494) %20,5 [6,5; 1,25; %61,0]; malign kemik tümörleri (n=367) %15,2 [12,6; 1,09; %60,9]; lenfoma ve retiküloendotelyal tümörler (n=360) %14,9 [8,3; 1,83; %90,7]; yumuşak doku sarkomu (n=317) %13,1 [6,9; 1,21; %68,9]; retinoblastom (n=207) %8,6 [1,7; 1,17; %94,3]; nöroblastom ve diğer periferal sinir hücresi tümörleri (n=164) %6,8 [2,8; 1,27; %64,6]; lösemiler (n=133) %5,5 [7,1; 1,37; %82,0]; germ hücreli tümörler (n=130) % 5,4 [6,9; 0,88; %89,8]; karsinom ve diğer epitelyal kanserler (n=129) %5,3 [12,7; 1,34; %83,8]; böbrek tümörleri (n=88) %3,6 [3,7; 0,79; %81,9]; karaciğer tümörleri (n=24) %1,0 [8,0; 2,42; %44,7]. Sonuç: Merkezimizde en sık görülen solid tümör gelişmiş ülke verilerine benzer şekilde SSS tümörleridir. Çalışmamızda kemik tümörleri ve retinoblastom sıklığının yüksek saptanması merkezimizin bu tümörler için referans merkezi olmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identify demographic, clinical and survival features of childhood cancers admitted to our department between the years 1990-2012 Patients and Methodology: Children aged 0-19 years diagnosed with cancer and admitted to our department from 1990 to 2012 were evaluated retrospectively. Results: 2413 patients were enrolled in this study. Median age was 6,96 years (3 days-19 years) and male/female ratio was 1,26. Distrubution in age groups were 0-1 years 7,9%; 1-4 years 31,9 %; 5-9 years 24,9%; 10-14 years 26,1%; 15-19 years 9,2%. The 5 year survival of patients was 74,4%. Distrubution of patients in disease groups were [median age in years, M/F, 5 year survival]: Central nervous system (CNS) tumors (n=494) 20,5% [6,5; 1,25; 61,0%]; Malignant bone tumors (n=367) 15,2% [12,6; 1,09; 60,9%]; Lymphoma and reticuloendothelial neoplasms (n=360) 14,9% [8,3; 1,83; 90,7%]; Soft tissue sarcomas (n=317) 13,1% [6,9; 1,21; 68,9%]; Retinoblastoma (n=207) 8,6% [1,7; 1,17; 94,3%]; Neuroblastoma and other peripheral nervous cell tumors (n=164) 6,8% [2,8; 1,27; 64,6%]; Leukemias (n=133) 5,5% [7,1; 1,37; 82,0%]; Germ cell tumors (n=130) 5,4% [6,9; 0,88; 89,8%]; Carcinomas and other malignant epithelial tumors (n=129) 5,3% [12,7; 1,34; 83,8%]; Renal tumors (n=88) 3,6% [3,7; 0,79; 81,9%]; Hepatic tumors (n=24) 1,0% [8,0; 2,42; 44,7%]. Conclusion: The most common solid tumor in our department, similar to results from developed countries, was CNS tumors. Frequency of retinoblastoma and bone tumors were high since our department is reference center for these tumors.