Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinde odontojenik kist ve tümörlerin sıklığı ve demografik profilin 10 yıllık retrospektif analizi
A 10-year retrospective study of the frequency and demographic profile of odontogenic cysts and tumours in Gaziversitesi Faculty of dentistry
- Tez No: 910117
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSU ALPASLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çenelerdeki kemik içi lezyonlar klinik ve histopatolojik özellikleri farklı olan ve farklı tedavi yaklaşımları gerektiren benign veya malign karakterdeki kistik ve tümöral lezyonlardır. Literatürde odontojenik kist ve tümörlerin prevelansını ve demografik dağılımını inceleyen çalışmalar bulunmaktadır.Ancak, Türk popülasyonundaki dağılım ve klinik özellikler üzerine daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvurmuş ve histopatolojik olarak tanı koyulmuş odontojenik kist ve tümörlerin prevelansının, yaş, cinsiyet ve anatomik bölgeye göre dağılımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalına Mart 2013-Mart 2023 tarihleri arasında başvuran yaşları 3-85 arasında değişen, mandibula ve maksillada kemik içerisindeki lezyonlar nedeniyle tedavi edilen toplam 2845 hasta kaydı ve patoloji raporları incelenmiştir. Patoloji verilerinin eksik olması veya patoloji sonucu odontojenik kist, tümör olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmemiş, 1696 hastaya ait veriler değerlendirilmiştir. Toplam 1696 hastanın 1022'si erkek, 674'ü kadın olup yaş ortalaması 38,23'tür. Lezyonların 1529'u kist, 167'si tümör olarak saptanmıştır. Çalışmamızda lezyonların bölgeye göre dağılımı incelendiğinde 1696 lezyonun 384'ü maksilla anterior, 202'si maksilla posterior, 186'sı mandibula anterior ve 924'ü mandibula posterior bölgede lokalize olduğu izlenmiştir. En sık görülen kist radiküler, en sık görülen tümör ise odontoma olarak belirlenmiştir. Tek bir merkezde gerçekleştirilen bu çalışmanın sonuçları literatürde bu konuyla ilgili yapılmış çalışmalarla benzerlik göstermektedir. Ancak, değişik bölgelerdeki farklı ülkelerde yapılan bazı çalışmalarda odontojenik kist ve tümörlerin görülme sıklığında farklılıklar olabileceği dikkat çekmektedir. Daha kesin sonuçlar için, daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Intraosseous lesions in the jaws are benign or malignant cystic or tumoral lesions that have different clinical and histopathological features and require different treatment approaches. There are studies in the literature examining the prevalence and demographic distribution of odontogenic cysts and tumors, but more studies on the distribution and clinical features in the Turkish population are needed. Therefore, the aim of this study was to evaluate the prevalence and distribution of histopathologically diagnosed odontogenic cysts and tumors according to age, gender and anatomical site. In this study, the records and pathology reports of a total of 2845 patients, aged between 3-85 years, who were admitted to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral, Maxillofacial and Maxillofacial Surgery between March 2013 and March 2023, and treated for bony lesions in the mandible and maxilla were analyzed. Patients with incomplete pathology data or patients whose pathology results were not odontogenic cysts or tumors were not included in the study, and the data of 1696 patients were evaluated. Of the total 1696 patients, 1022 were male and 674 were female with a mean age of 38.23 years. Of the lesions, 1529 were cysts and 167 were tumors. When the distribution of the lesions according to the region was examined, it was observed that 384 of the 1696 lesions were localized in the anterior maxilla, 202 in the posterior maxilla, 186 in the anterior mandible and 924 in the posterior mandible. The most common cyst was radicular and the most common tumor was odontoma. The results of this single center study are found similar to the studies in the literature. However, the results obtained in various countries located in different regions might reflect differences in the incidence of odontogenic cysts and tumors. For more definitive results, multicenter studies with larger samples are needed.