Toplam kalite yönetimi ve ISO 9000 kalite güvencesi standartları (ISO 9000 K.G.S. ile ilgili model bir çalışma)
Total quality management and ISO 9000 quality assurance standards (a model study related to ISO 9000 Q.A.S)
- Tez No: 42717
- Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE İSO 9000 KALİTE GÜVENCESİ STANDARTLARI (ISO 9000 K.G.S. ile ilgili Model Bir Çalışma) Lütfü TAYFUR Danışman : Prof.Dr. Recai ÇINAR 1995, Sayfa: 21 3 Jüri : Prof. Dr. Recai ÇINAR Doç.Dr Abit BULUT : Yard.Doç. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN Günümüz üretim yapısının karmaşıklığı ve çeşitliliği, öte yandan globalleşme ve serbest rekabet pazar ekonomisinin getirdiği ağır piyasa şartları, üretim ve tüketimde optimum noktalarda çalışmayı zorunlu kılmıştır.Bu durum ise, üretim faktörlerinin tedarikinden başlayan ve satış sonrası hizmetlere kadar geçen süreç içerisinde kalite konusundaki çalışmaları ön plana çıkarmıştır. Bu süreç, günümüzde ISO 9000 Kalite Güvencesi Standardı olarak adlandırılmaktadır. ISO 9000 Kalite Güvencesi Standardı(KGS), bir işletmenin tüm çalışanlarının, kalite politikasının hazırlanmasından itibaren yönetim sistemlerine kadar geçen bütün faaliyetlere katılımını ön görür. ISO 9000 Kalite Güvencesi Standardı ile üretilen ürünlerin sıfır hata ile üretildiği kabul edilir. Başka bir ifadeyle ISO 9000'de, bir ürünün sözleşmede belirtilen şartlara en uygun şekilde üretilebileceği ve ürünün tekrar üretiminde de, proseste herhangi bir değişikliğe uğramadan, bir önceki ürünün aynısının çıkacağı kabul edilir. Bunun yanında, optimum maliyet ile en fazla faydayı, en kısa sürede piyasaya sunmak sözkonusudur. Kalite yönetiminin esaslarını çizen ISO 9000 Kalite Güvencesi Standardı, varış noktası Toplam Kalite Yönetimi olan uzun ve zorlu bir yolun başlangıcıdır. Toplam Kalite Yönetimi'ndeki toplam sözcüğü; işletmeyi, sektörü ve ülkeyi içine alır. Bu çalışmanın konusu,“Toplam Kalite Yönetimi ve ISO 9000 Kalite Güvencesi Standartları ”dir. Söz konusu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde; kalitenin genel tanımı ve önemi, II. Bölümde; toplam kalite yönetimi, III. Bölümde ise ISO 9000 Kalite Güvencesi Standartlarının en yaygın kullanım alanına sahip olan TS-ISO 9002/Aralık 1991 serisi anlatılmaya çalışılmıştır. IV. Bölümde, uygulama olarak ise, bir süt işletmesine, TS-ISO 9002/Aralık 1991 serisine uygun olarak; kalite el kitabı, kalite prosedürleri el kitabı ve görev-sorumluluk ve organizasyon el kitabı hazırlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND ISO 9000 QUALITY ASSURANCE STANDARDS (A Model Study Related to ISO 9000 Q.A.S.) Lütfü TAYFUR Supervisor : Prof.Dr. Recai ÇINAR 1995, Page: 21 3 Jury : Prof.Dr. Recai ÇINAR : Assoc. Prof. Dr. Abit BULUT : Asst. Prof. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN Complexity and variety of current production structure and at the same time being global and free-market conditions have made necessary to operate at the optimum points. Therefore, studies about quality have the priority in the process which covers supplying production factors and after sales servicing. This process is called as ISO 9000 Quality Assurance Standard (QAS). ISO 9000 Quality Assurance Standard accepts contribution of all employees of firm in to all operations preparing quality policy till by management system. It is accepted that production is made zero defect by being used ISO 9000 Quality Assurance Standard. In other words, it is said that a product in ISO 9000 is going to be produced with the conformity to contract and in reproducing this product, the same product is obtained without changing the process. Furthermore, it is possible to present maximum benefit from product with minimum cost and launch the product to market in a very short time. ISO 9000 Quality Assurance Standard which determines Quality Management framework is the beginning at long and hard way which ends with Total Quality Management (TQM). The words of Total in the Total Quality Management includes firm, sector and country. The subject of this study is“Total Quality Management and ISO 9000 Quality Assurance Standard”. The study consist of four chapters. In the first chapter, general definitions of quality and its importance are given. Total Quality Management has been studied in the second chapter. TS-ISO 9002/December 1991 which has large using area with regard to ISO 9000 QAS is described in the third chapter. In the last chapter TS-ISO 9002/December 1991 is applied to a milk company and quality hand-book, quality procedures hand-book, work-responbiiity and organization hand-book are tried to prepare.