Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda perioperatif dönemde besin tüketimi ve besin tüketimini etkileyen durumların belirlenmesi
Determination of food intake and the conditions which affect eating habits during the perioperative phase in patients WHO have undergone open heart surgery
  1. Tez No: 427172
  2. Yazar: AYNUR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA YAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Başlık: Açık Kalp Cerrahisi Uygulanan Hastalarda Perioperatif Dönemde Besin Tüketimi ve Besin Tüketimini Etkileyen Durumların Belirlenmesi Amaç: Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda perioperatif dönemde besin tüketim miktarı ile besin tüketimi miktarının hastanın beslenme ile ilgili bazı göstergelerine etkisi ve besin tüketimini etkileyen durumların saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 4 Şubat-4 Mayıs 2015 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi kalp damar cerrahisinde yapılmış tek merkezli, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Örneklem ölçütlerini sağlayan araştırmaya katılmayı kabul eden 86 gönüllü hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen soru formu aracılığıyla toplanmıştır. Soru formu tanımlayıcı özellikler ve besin alımını etkileyen durumları sorgulayan 25 sorudan oluşmuştur. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 15,0 windows paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Title: Determination of food intake and the conditions which affect eating habits during the perioperative phase in patients who have undergone open heart surgery Objective: The aim of the study was to determine the amount of food intake and to identify the conditions which affect the food intake during the perioperative phase. Materials and Methods: The research was conducted as a single-center, descriptive and cross sectional design study between February 4th and May 4th of 2015 in Gülhane Military Medical Academy, Cardiovascular Surgery Department. Eighty-six voluntary patients who met the sample criteria formed the sample of the research. Data was obtained using a questionnaire developed by the author. The questionnaire consisted of 25 questions which examined the descriptive features of the subjects and conditions that affected their intake of food. The statistical analysis of the data was done using SPSS 15.0.