Açık kalp cerrahisi sonrasında postoperatif erken dönemde hemodiyaliz uygulanan kronik böbrek yetmezliği tanılı hastalar ile akut böbrek yetmezliği tanılı hastaların mortalite/morbidite yönünden karşılaştırılması
The comparison of mortality and morbidity of patients undergoing open heart surgery and hemodialysis performed at early postoperative period which has chronic renal insufficiency diagnosis and acute renal insufficiency diagnosis
  1. Tez No: 452269
  2. Yazar: BARIŞ DURGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BOLCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada kardiyopulmoner baypas kullanılarak yapılan kalp ameliyatlarından sonra hemodiyaliz alan hastalar incelenmiştir. Hastalar 2 gruba ayrılmıştır. Grup 1 preoperatif hemodiyaliz bağımlı KBY tanısı olan hastalar ve grup 2 postoperatif ABY tanısı ile hemodiyaliz uygulanan hastalar olarak tanımlanmıştır. Grupların mortalite ve morbidite yönünden karşılaştırılmaları yapılarak böbrek yetmezliklerinin kalp cerrahisi ve sonrasındaki dönem üzerine olan etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya, kardiyak cerrahi uygulanan ve postoperatif erken dönemde hemodiyaliz alan 42 hasta dahil edildi. Her iki gruba da uygulanacak cerrahinin çeşidine uygun olarak standart anestezi prosedürü ve cerrahi teknikler uygulandı. Hastaların yaş, cinsiyet, VYA, VKİ, takip edilen tanıları ve takip süreleri, kullandıkları ilaçlar, kardiyak cerrahi öyküleri, kan lipid düzeyleri, euroskor değerleri ve risk grupları, glikolize hemoglobin, EF ve eGFR değerleri, sigara alışkanlıkları gibi preoperatif verileri, uygulanan cerrahinin tipi, anastomoz sayıları, KPB sırasındaki hematokrit, sıcaklık, MAP değerleri ve kardiyopulmoner baypass ve total aortik oklüzyon süreleri gibi intraoperatif verileri ile nöropsikyatrik, artimik, effüzyonel, enfektif komplikasyon gelişimi, mekanik ve farmakolojik destek ihtiyacı, YBÜ ve hastanede kalış süreleri, kanama ve hematokrit miktarları ile kan ve kan ürünü transfüzyon ihtiyaçları, entübasyon girişimleri ve süreleri gibi postoperatif parametreleri kaydedildi ve incelendi. Çalışma sonucunda grup 1'in preoperatif eGFR değeri, YBÜ'ne çıkış ve postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the patients performed hemodialysis after open heart surgery with cardiopulmonary bypass. Patients divided into 2 groups. Group 1 is defined as hemodialysis dependent chronic renal insufficiency diagnosed patients and group 2 defined as hemodialysis performed with acute renal insufficiency diagnosed patients. We aimed to examine the effects of renal failure on cardiac surgery and postoperative period by comparing mortality and morbidity of the groups. Forty two patients who were undergone cardiac surgery and performed hemodialysis on early postoperative period were included in the study. Standardized anesthesiologyc procedure and surgical techniques which are suitable for surgery type, on both groups were performed. Patients's preoperative and demographic data like age, body surface area, body mass index, known diagnosis and follow up period, medications, cardiac surgery history, blood lipid and glicosylated haemoglobin levels, ejection fraction and eGFR values, smoking habits, intraoperative data like surgery type which is performed, number of anastomosis, hematocrit, temperature and mean arterial pressure values during cardiopulmonary bypass and duration period of cardiopulmonary bypass and total aortic occlusion, postoperative outcomes like neuro-psychiatric, arrhythmic, effusional, infective complication development, the necessity of mechanical and pharmacological support, intensive care unit and hospitalization duration, drainage and hematocrit values and the necessity of blood and blood product transfusion, intubation attempts and its duration were all recorded and examined.