Açık kalp cerrahı̇sı̇ geçı̇ren erı̇şkı̇n hastalarda preopeatı̇f kan yönetı̇mı̇nı̇n, perı̇operatı̇f ve postoperatı̇f kan ve kan ürünü kullanım mı̇ktarına etkı̇sı̇. erı̇şkı̇n açık kalp cerrahı̇sı̇nde transfüzyon sıklığı ve morbı̇dı̇te ı̇le ı̇lı̇şkı̇sı̇
The effect of preoperative blood management on peroperative and postoperative blood product usage in adult patients undergoing open heart surgery. transfusion frequency and its relationship with morbidity
- Tez No: 929216
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SELÇUK GÖKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ: Demir eksikliği en sık rastlanan beslenme bozukluğudur. Demir eksikliği ve buna bağlı olarak gelişen anemi büyük bir sağlık problemi olarak varlığını sürdürmektedir. Anemi çok yaygın bir hastalıktır. Erişkin hastalarda görülme sıklığı %17 olarak belirtilmektedir. Tedavi edilmediği sürece yaşam kalitesini ve vücut metabolizmasını kısıtlayan, uzun dönemde istenmeyen sonuçlara sebep olan bir hastalıktır. Altta yatan sebep belirlendiğinde tedavi şekli hasta temelinde düzenlenmektedir. Oral demir preparatlarından intravenöz tedavi yöntemlerine, gerekli hastalarda transfüzyon tedavisine kadar geniş bir yelpaze uygulanmaktadır. Kardiyovasküler cerrahi, kan kaybının en çok görüldüğü ve transfüzyonun en fazla uygulandığı cerrahi şeklidir. Operasyon sırasında uygulanan, kan pıhtılaşma faktörlerini ve kanın şekilli elemanlarını etkileyen bazı prosedürler sebebiyle perioperatif ve postoperatif dönemde kan kaybı gelişmektedir. Özellikle anemi hastalarında, anemi tedavisi uygulanmadan cerrahi prosedürlerin uygulanıyor olması hastalarda kullanılan kan ürünü gereksinimini artırmakta olup fazlaca kan ürünü kullanılmasına ve buna bağlı yan etkilerin görülme sıklığının artışına sebep olmaktadır. Özellikle son yıllarda kan yönetimi ile ilgili birçok tartışma söz konusudur. Açık kalp cerrahisi uygulanacak hastalarda yapılan çalışmalarda; anemi tedavisi yapılan ve yapılmayan hastaların mortalite ve morbidite, kullanılan kan ürünü miktarı ve sağlık sistemine maliyetlerindeki anlamlı farklar göze çarpmaktadır. Biz de çalışmamızda normal hasta grubu ile anemi tedavisi yapılan hasta grubu arasında mortalite, morbidite ve kan ürünü kullanımı sonuçlarını ortaya koyacağız. YÖNTEM: Çalışmaya kardiyopulmoner bypass altında opere edilen 95 hasta dahil edildi. Hastaların 63'ü erkek, 32'si kadındı. Bütün hastalara elektif şekilde açık kalp cerrahisi uygulandı. Demir eksikliği tanımlanan hastalara operasyondan 1 hafta önce 1000 mg ferrik karboksimaltoz (2 flakon), 100 cc NaCl %0.9 içerisinde 30 dakikada bitecek şekilde uygulandı. Vücut kitle indeksi göz önüne alınarak gerekli görülen hastalarda ek olarak ilk dozdan bir hafta sonra 500 mg ferrik karboksimaltoz uygulandı. Operasyon öncesinde kan ürünü kullanılan hastalar çalışmaya dâhil edilmedi. Demir eksikliği tanımlanmayan hastalara herhangi bir anemi tedavisi uygulanmadı. Hastalar tedavi uygulanan ve uygulanmayan hastalar olarak iki ana grupta; eşlik eden faktörler, uygulanan cerrahi türü ve hastalıklara bağlı olarak farklı alt gruplarda değerlendirildi. Operasyona alınan hastaların hepsinde insensible kayıplar hariç tüm kan kayıpları ve kardiyopulmoner bypass esnasında ölçülen değerler (uygulanan heparin miktarı, operasyon süresi, kardiyopulmoner bypass süresi, klemp süresi, postoperatif kardiyopulmoner bypass dengesi ve operasyon esnasında uygulanan kan ürünü miktarı) kaydedildi. Operasyon sonrası hastaların yoğun bakım takibi süresince gelişen drenaj takibi yapıldı. Kullanılan kan ve kan ürünü miktarı kaydedildi. Yoğun bakım yatış süreleri, entübe kalış süreleri ve toplam hastane yatış süreleri kaydedildi. Postoperatif 1. ve 10. Günlerde hematokrit, hemoglobin, platelet ve CRP değerleri izlendi. BULGULAR: Preoperatif değerlendirme sonucu uygun kriterlerde anemi tanısı koyulan 25 hastaya kiloya uygun dozda ferrik karboksimaltoz tedavisi uygulandı. Anemisi olan ve olmayan hastalar arasında hastaların yaşları, cinsiyet dağılımları arasında anlamlı farklılık yoktu. Anemisi olan ve olmayan hastalar arasında boy, kilo ve BMI değerleri anlamlı farklılık göstermedi. Anemi tedavisi yapılan hastalarda CABG uygulanma oranı, diğer hasta grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Tedavi uygulanan ve anemisi olmayan hastalar karşılaştırıldığında CPB süresi, CC süresi anlamlı farklılık yoktu. Anemi tedavisi yapılan hastaların operasyon süresi rastlantısal olarak anlamlı şekilde daha düşük izlendi. Anemisi olan hastalarda preoperatif, perioperatif, postoperatif hemoglobin, preoperatif ve postoperatif hematokrit ve preoperatif CRP değerleri anemisi olmayan hastalara göre anlamlı olarak daha düşüktü. Platelet değerlerinde anlamlı fark saptanmadı. Anemisi olan ve olmayan hastalar arasında, preoperatif TDBK, ferritin, EF, kreatin, TSH, T3, T4 değeri arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Anemisi olan hastaların kalp hızları diğer gruptaki hastalara göre anlamlı olarak daha yüksekti. Anemi olan hastalarda preoperatif MCV değeri anlamlı olarak daha düşüktü. Anemi tedavisi uygulanan ve anemisi olmayan hastalar arasında perioperatif değerlerde ve postoperatif drenaj miktarında anlamlı farklılık gözlenmedi. Anemi tedavisi yapılan hastalarda, preoperatif antikoagülan/antiagregan ilaç kullanım oranı diğer hastalara oranla anlamlı olarak daha yüksekti Anemisi olan ve olmayan hastalar karşılaştırıldığında, eşlik eden hastalık oranında anlamlı farklılık izlenmedi. Anemik hasta grubunda kalp yetmezliği bulunma oranı anemik olmayan hastalardan anlamlı olarak daha yüksekti. Anemisi olan ve olmayan hastalar karşılaştırıldığında, anemik hastalarda iskemik kalp hastalığı görülme oranı anlamlı olarak daha düşüktü. Aort kapak hastalığı ve enfektif endokardit görülme oranı, anemisi olan hastalarda anlamlı olarak daha yüksekti. Anemi tedavisi uygulanan hastalarda, perioperatif kullanılan ES ve TDP miktarı diğer hastalara oranla anlamlı olarak daha yüksekti. Anemi tedavisi uygulanan ve uygulanmayan hastalar arasında postoperatif dönemde ES ve TDP kullanım miktarında anlamlı farklılık gözlenmedi. Anemi tedavisi yapılan ve anemisi olmayan hastalar arasında yoğun bakım yatış sürelerinde, entübasyon sürelerinde ve hastanede yatış sürelerinde anlamlı fark gözlenmedi. Yine aynı hasta grupları arasında komplikasyon görülme sıklığı anlamlı fark göstermedi. SONUÇ: Tarafımızca yapılan çalışmada, ferrik karboksimaltoz ile preoperatif olarak anemi tedavisi uygulanan hastalara peroperatif ve postoperatif süreçte benzer miktarlarda transfüzyon ihtiyacı gerektiği, bu hastaların postoperatif süreçte anemisi olmayan hastalar ile benzer mortalite ve morbiditeye sahip olduğu ve benzer konforda bir yoğun bakım sürecinden geçtikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRADUCTION: Iron deficiency is the most common nutritional disorder. Iron deficiency and associated anemia continue to exist as a major health problem. Anemia is a very common disease. The incidence in adult patients is reported to be 17%. Unless treated, it is a disease that limits the quality of life and body metabolism and causes undesirable results in the long term. When the underlying cause is determined, the treatment method can be applicable for each patient uniquely. A wide spectrum is applied from oral iron preparations to intravenous treatment methods, and transfusion treatment in necessary patients. Cardiovascular surgery is the type of surgery in which blood loss is most common and transfusion is most frequently applied. Blood loss develops in the perioperative and postoperative period due to some procedures applied during the operation that affect blood coagulation factors and blood cells. Especially in patients with anemia, the fact that surgical procedures are performed without anemia treatment increases the use of excessive blood products and the incidence of related side effects. Especially in recent years, there has been a lot of discussion about blood management. There are many studies that have tested the postoperative results such as mortality, morbidity and blood product usage between patients with and without anemia treatment. In our study, we will present the results of mortality, morbidity and blood product use between the normal patient group and the patient group had anemia treatment. METHODS: 95 patients who were operated under cardiopulmonary bypass were included in the study. 63 of the patients were male and 32 were female. All patients underwent elective open heart surgery. 1000 mg ferric carboxymaltose (2 vials) in 100 cc NaCl 0.9% was applied 1 week before the operation to the patients with iron deficiency. An additional 500 mg ferric carboxymaltose was applied one week after the first dose in patients deemed necessary considering the body mass index. No anemia treatment was applied to the patients whose iron deficiency was not defined. The patients evaluated in two main groups as treated and untreated patients. Except for insensible losses, all blood losses and values measured during cardiopulmonary bypass (administered heparin amount, operation time, cardiopulmonary bypass time, clamp time, postoperative cardiopulmonary bypass balance, and amount of blood product administered during the operation) were recorded. Postoperative drainage was followed up during the intensive care unit stay. The amount of blood product used was recorded. Intensive care unit stays, intubated stays and total hospitalization times were recorded. Hematocrit, hemoglobin, platelet and CRP values were monitored on the 1st and 10th days, respectively. RESULTS: Ferric carboxymaltose treatment was administered to 25 patients who were diagnosed with anemia with appropriate criteria as a result of the preoperative evaluation. There was no significant difference between patients with and without anemia in terms of age and gender distribution. Height, weight and BMI values did not differ significantly between patients with and without anemia. The rate of CABG surgery in patients treated with anemia was significantly lower than the other patient group. When the treated and non-anemia patients were compared, there was no significant difference in the duration of CBP and CC. The operation time of the patients who were treated for anemia was significantly lower. Preoperative, perioperative, postoperative hemoglobin, preoperative and postoperative hematocrit and preoperative CRP values were significantly lower in patients with anemia compared to patients without anemia. There was no significant difference in platelet values. There was no significant difference in preoperative TIBC, ferritin, EF, creatinine, TSH, T3, T4 values between patients with and without anemia. The heart rates of the patients with anemia were significantly higher than the patients in the other group. Preoperative MCV value was significantly lower in patients with anemia. No significant difference was observed in the amount of postoperative drainage between the patients who were treated for anemia and those without anemia. The rate of preoperative anticoagulant/antiaggregant drug use was significantly higher in patients treated for anemia compared to other patients. When patients with and without anemia were compared, no significant difference was observed in the rate of comorbidities. The rate of having heart failure in the anemic patient group was significantly higher than the non-anemic patients. When patients with and without anemia were compared, the incidence of ischemic heart disease was significantly lower in anemic patients. The incidence of aortic valve disease and infective endocarditis was significantly higher in patients with anemia. The amount of ES and FFP used perioperatively was significantly higher in patients treated with anemia compared to other patients. There was no significant difference in the amount of ES and FFP use in the postoperative period between the patients who were treated and not treated with anemia. There was no significant difference in intensive care unit length of stay, intubated stay time, and hospitalization time between patients who were treated for anemia and those without anemia. Also the incidence of complications did not differ significantly between the same patient groups. CONCLUSION: In our study, it was observed that patients treated with anemia preoperatively with ferric carboxymaltose required similar amounts of transfusion need in the preoperative and postoperative period with the other patients. The patients had similar mortality and morbidity in the postoperative period. They underwent similarly comfortable intensive care unit stay regardless of whether they were treated for anemia or not.