Jüvenil idiyopatik artritli çocuklarda preklinik aterosklerozun belirlenmesinde karotis intima media kalınlığı ve inflamasyon belirteçleriyle ilişkisi
Children with juvenile idiopathic arthritis the correlation between carotid intima-media thickness and markers of inflamation to determine pre-clinical atherosclerosis
- Tez No: 427208
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHAN DÜŞÜNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş: Jüvenil idiyopatik artrit (JİA) çocukluk çağının en sık görülen kronik romatizmal hastalığıdır. JİA, çeşitli klinik tabloların bir arada görüldüğü heterojen bir hastalık grubudur. Kardiyovasküler morbidite ve mortalite inflamatuar romatizmal hastalıkları olan çocuklar için en önemli sağlık sorunları haline gelmektedir. JİA ve aterosklerozun patogenezinde inflamasyonun önemli bir rol oynadığı ileri sürülmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı JİA'lı çocuklarda KİMK ölçümü yaparak, JİA alt tipleri, inflamasyon belirteçleri ve erken ateroskleroz arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: : Çalışmaya en az 6 aydır JİA tanısı ile takip edilen 112 (62 kız, 50 erkek) hasta ile yaş ve cinsiyet açısından hasta gruplarına benzer 54 (32 kız, 22 erkek) çocuk sağlıklı kontrol grubu olarak alındı. Tüm çocuklara, çocukların klinik ve laboratuvar verilerini bilmeyen tek bir tecrübeli radyolog tarafından karotis arter ultrasonografi çalışması yapıldı. Hasta grubunda geleneksel kardiyovasküler risk faktörleri ve inflamasyon belirteçlerine bakıldı. Dosya taraması yapıldı, kullanılan ilaçlar belirlendi, ilaç kümülatif dozları hesaplandı. Wallace kriterlerine göre hastalık aktivasyon durumları belirlendi ve süreleri hesaplandı. Tüm KİMK değerleri hastalar, alt gruplar ve kontrol grubunda karşılaştırıldı ve inflamasyon belirteçleriyle ilişkisi araştırıldı. Bulgular: KİMK değerleri JİA'lı çocuklarda sağlıklı çocuklardan anlamlı derecede yüksek bulundu. Hastalık alt grupları arasında KİMK açısından fark yoktu. Ateroskleroz risk faktörleri, kullanılan ilaçlar ve kümülatif dozları, ESH, BK ve CRP ile KİMK arasında ilişki saptanmaz iken, OTH ile sağ KİMK arasında negatif korelasyon saptandı. OTH, AHS ve THS'nin sağ KİMK için bağımsız risk faktörü olduğu tespit edildi. Sonuç: Çalışmamız JİA'lı çocukların, hastalık alt gruplarından bağımsız olarak, KVH açısından sağlıklı popülasyondan daha riskli olduğunu göstermektedir. Erken ve agresif tedavinin KVH riskine karşı koruyucu olabileceği görüşüne varılmıştır. KİMK ile OTH arasında negatif korelasyon saptanmış olması son zamanlarda yayınlanan literatür ile uyumludur ancak daha geniş hasta popülasyonu ile yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Juvenile idiopathic arthritis (JIA) is the most common chronic rheumatic disease in childhood. JIA is a heterogeneous group of disorders with different disease progression and prognosis. Cardiovascular morbidity and mortality are becoming major health concerns for children with inflammatory rheumatic diseases. Inflammation has been suggested to play an important role in the pathogenesis of both atherosclerosis and JIA. Objective: The objective of this study was to examine carotid intima-media thickness (cIMT) in children with JIA at diagnosis and their correlation with JIA subtype and markers of inflammation and early atherosclerosis. Methods: We included 112 patients (50 boys and 62 girls) who have been followed with diagnosis of JIA for at least 6 mouths and 54 healthy control subjects (32 girls and 22 males) who were matched with the patients age and gender. Carotid ultrasound for evaluation of cIMT was performed by same radiologist who was blinded to the participants' clinical and laboratory data. Traditional cardiovascular risk factors and inflammatory markers were studied in patients. We screened their records about therapies and calculated the cumulative dose of the drugs. The activation status of disease was determined according to the Wallace's criteria. We compared all cMIT values of patients, subgroups and controls and investigated the relationship between inflammatory markers. Results: CIMT values in found that children with JİA were significantly higher than in healthy children. There was no difference in terms of disease among subgroups of cIMT. Atherosclerosis risk factors, medications and cumulative doses, ESR, WBC and CRP could not determine the relationship between cIMT, while it revealed a negative correlation between right cIMT with MPV. Conclusion: The study showed that the patients with JIA had more risks than healthy controls for CVD regardless of subgroup. We concluded early and aggressive therapies may be protective for CVD. Negative correlation was found between MPV and cIMT that is consistent with recently published literature, but there is need for further studies with larger patient population.