Dokuz – 18 yaş arası kız çocuklarında menstrüasyon problemleri
Menstruation problems in 9–18 years old girls
- Tez No: 427212
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KENDİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Menstrüasyon, kızların pubertal gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Menarştan sonraki ilk birkaç yılda hipotalamus- hipofiz- over aksının immatüritesi sonucu gelişen anovulasyona ve buna bağlı menstrüasyon problemlerine sıkça rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı kız çocuklarında menstrüasyonun karakteristik özelliklerini ve ilgili problemlerin kesitsel sıklığını belirlemektir. Hastalar ve Metot: Çalışma Aralık 2014 ve Mart 2015 tarihleri arasında Kayseri il merkezinde random olarak seçilen ilkokul, ortaokul ve liselerde yapıldı. Gerekli idari izinler alındıktan sonra 9 - 18 yaş grubunda toplam 2000 adolesan kız çalışmaya dahil edildi. Ön bilgilendirmeyi takiben aydınlatılmış onam formları ve anket formları dağıtıldı. Katılımcılara epidemiyolojik özellikleri, menstrüasyonun karakteristik özellikleri ve eşlik eden menstrüasyon problemleri hakkında sorular soruldu. Anketler daha sonra değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya her yaş grubundan eşit sayıda katılımcı alındı. Kızların % 63.7'sinin (n:1274) adet görmeye başladığı görüldü. Ortalama menarş yaşı 12.74 ± 1.03 yıl, döngüler arasındaki ortalama süre 28.1 ± 5.7 gün, kanama süresi ortalama 5.9 ± 1.4 gün, kullanılan günlük ped sayısı ise ortalama 3.4 ± 1.3 adet olarak bulundu. En sık görülen menstrüasyon problemi dismenore (ağrılı adet görme) olup prevalansı % 84.8 (n:1080) idi. Dismenore esnasındaki ortalama ağrı skorunun 5.87 ± 2.45 olduğu tespit edildi. Çalışmaya dahil edilen adet gören kızların % 34'ünde (n:439) dismenore nedeni ile ağrı kesici kullanımı tespit edilmiş olup, en sık parasetamolün (% 64) tercih edildiği, adet dönemindeki ağrıyı azaltmak için medikal olmayan yöntemlere başvurma sıklığının % 35.2 ; dismenore nedeni ile doktora başvurma oranının % 9.3 (n:119) olduğu görüldü. Katılımcıların % 90.8'inin menstrüasyon problemlerini anneleriyle paylaşmayı tercih ettiği tespit edildi. Çalışmaya dahil olan kızlardan adet görenlerin okula devamsızlık yapma oranının % 15.9 olduğu, dismenoresi olan grupta bu oranının % 18'e çıktığı tespit edildi. Katılımcıların % 5.2'si (n:104) kıllanma artışı, % 40.9'u (n:818) ise akne problemi yaşadığını belirtti. Sonuç: Adölesan dönemde menstrüasyon ile ilgili problemler sık görülmekte ve sosyal yaşamı etkilemektedir. Adölesan kızlarda en sık dismenore ile karşılaşıldığı, dismenorenim okul başarısı ve devamsızlığına etki ettiği, menstrüasyon problemleri olanların doktora başvurma oranının düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Menstruation has an important place in the girls'pubertal development . As a result of immaturity of the hypothalamus-pituitary-ovarian axis over the first few years after menarche anovulation develops and anovulation associated menstruation problems are common. The aim of this study is to determine menstruating girls'sectional characteristics and the frequency of the menstruation problems. Patients and method: The study was done in randomly selected primary, junior high and high schools at the provincial center of Kayseri between December 2014 and March 2015. After obtaining the necessary administrative permits 2000 adolescent girls in 9 - 18 age groups were included in the study. Following preliminary information, informed consent forms and questionnaires were distributed. Participants were asked about epidemiological characteristics, characteristics of menstruation and accompanying menstrual problems. The questionnaires were then evaluated. Results: This study included an equal number of participants from all age groups. % 63.7 of girls (n:1274 ) had started menstruating. It was found that the mean age at menarche was 12.74 ± 1.03 years, the mean menstrual cycle length was 28.1 ± 5.7 days, the mean duration of menstrual flow was 5.9 ± 1.4 days and the mean number of pad used per day during period was 3.4 ± 1.3. Dysmenorrhea was the most prevalent menstrual disorder and its prevalence was % 84.8 (n:1080). 5.87 ± 2.45 as the average pain score was observed during dysmenorrhea. % 34 (n: 439 ) of menstruating girls who were included in the study were found to use painkillers, the most common (% 64) used painkiller was paracetamol, the prevalence of non-medical methods to relieve pain during the period was % 35.2 ; cause of dysmenorrhea the rate of seeking medical help was % 9.3 (n:119). % 90.8 of participants discussed their menstrual problems with their mothers. In menstruating girls included in this study, the rate of school abseentism was % 15.9 and in the group with dysmenorrhea this rate was % 18. % 5.2 (n: 104 ) of participants reported hypertrichosis, % 40.9 (n: 818) of participants indicated that they have acne problems. Conclusion: Problems with menstruation are common in adolescents and affects social life. In adolescent girls it was seen that the most common menstrual problem is dysmenorrhea and it affects school performance and attendance and girls with menstrual problems showed a low rate of seeking medical help.