Ankaferd blood stopper'ın çocukluk çağı kanserlerinde görülen oral mükozit profilaksi ve tedavisinde etkinliği
Efficacy of ankaferd blood stopper in prophylaxis and treatment of oral mucositis in pediatric malignancies
- Tez No: 427211
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PATIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Son 30 yılda çocukluk çağı kanserlerinde başarı büyük oranda artmış ancak kemoterapiye (KT) bağlı gelişen toksisite önemli bir sorun olmaya devam etmiştir. Son 30 yılda çocukluk çağı kanserlerinde başarı büyük oranda artmış ancak kemoterapiye (KT) bağlı gelişen toksisite önemli bir sorun olmaya devam etmiştir. Oral mukoza, kanser tedavisinde mukotoksik etkinin ana hedeflerinden olup oral mükozit kanser tedavisi gören çocukların %52-80'inde görülmektedir. Ankaferd Blood Stopper (ABS) hemostatik ajan olarak kullanılan bir bitkisel üründür. ABS'ın primer hemostatik etkisinin yanında antimikrobiyal, antiinflamatuar ve doku hasarı iyileşmesi üzerine olumlu etkilerinin olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda pediatrik yaş grubunda kemoterapi uygulanmakta olan hastaların oral mükozit tedavi ve profilaksisinde ABS'ın etkinliği araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya mukotoksik etkisi yüksek kemoterapi rejimi almakta olan 4-17 yaş arasında 27 hasta dahil edildi. Kontrollü, randomize ve açık olarak yürütülen bu çalışmada hastalara KT başlangıcının birinci gününden itibaren 10 gün süre ile standart ağız bakımı yaptırıldı. Hastaların aynı kemoteropatik ajanları içeren ikinci kürlerinde standart ağız bakımına ek olarak günde dört kez 3-4 ml sıvı ABS ile gargara yapılarak, KT bitiminden itibaren oral mukozaları Dünya Sağlık Örgütü mükozit evrelemesine göre günlük olarak değerlendirildi. Mukoza değerlendirmesine ek olarak kemoterapi öncesi ve mukozitin en yoğun olduğu dönemde hastalardan sitrülin değerlerinideğerlendirmek için 2 kez kan alındı. Bulgular: Çalışmamıza 27 hasta (ortalama yaş 9.1±4.4 yıl, 15 (%56) erkek) dahil edildi. Sadece standart ağız bakımı verilen kürle standart ağız bakımına ek olarak ABS verilen kürü karşılaştırdığımızda, standart ağız bakımına ekolarak ABS verilen kürde kemoterapi sonrası oral mükozit evreleri anlamlı olarak düşük bulundu (p=0.007).
Özet (Çeviri)
Aim: In the last 30 years, great advances have been achieved in the treatment of childhood cancers with the development of new therapeutic modalities. However, adverse events such as toxicity due to chemotherapy have continued to be a major problem. The main target of the mucosal toxicity resulting from CT regimens is oral mucosa. Oral mucositis occurs in 52-80 % of children who are treated for cancer and is one of the most common complications. Ankaferd blood stopper (ABS) is a herbal product which is used as a hemostatic agent. Recent studies have shown that ABS has antimicrobial efficiency, anti -inflammatory efficiency and a positive effect on the healing of tissue damage, as well. In the present study, we aimed to investigate the efficacy of ABS in the prophylaxis and treatment of oral mucositis in pediatric patients to be treated with CT due to hematologic and solid organ malignancies. Materials and methods: Twenty seven patients (the age of 4-17 years) who were scheduled for CT with potentially high mucotoxic side effects were enrolled in this study. This study is an open - label, controlled and randomized trial. For 10 days starting from the first day of the onset of CT, patients performed standard oral care without the use of ABS for 10 days in the first cycle of the chemotherapeutic regimen. Patients also did a gargle with 3-4 ml of the liquid form of ABS four times a day in addition to standard oral care for 10 days in the second cycle of the same chemotherapeutic regimen. At the end of the chemotherapy cycles, oral mucosa was assessed on a daily basis according to the World Health Organization's assessment scales of oral mucositis. In addition to mucusal assesment, blood samples were taken for two times to evaluate levels of citrulline in plasma during before chemotherapy and at the time when mucositis was the most intense. Results:: There were 27 patients (mean age 9.1±4.4 years, 15 (%56) male) in the study. When we compared the ABS plus standard oral care cycle with the standard oral care cycle alone, oral mucositis after chemotherapy regime was significantly lower in the ABS plus standard oral care cycle (p=0.007).