Mobil GPS verisi ile gelişmiş takip ve yönlendirme sistemi
Advanced tracking and guidance system with mobile GPS data
  1. Tez No: 427222
  2. Yazar: ARİF CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde, hemen herkesin sahip olduğu akıllı telefonlar oldukça farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, akıllı telefonların güvenlik sistemleriyle bütünleşeceği bir sistemin tasarlanması amaçlanmakta ve ayrıca, akıllı telefonların konum özelliği kullanılarak konum takibi, yönlendirme ve veri işleme gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra güvenlik sistemi üzerine model uygulama geliştirilmiş olsa da bu sistem; sağlık, iş takibi, müşteri takibi gibi birçok sistemde de kullanılabileceği düşünülmektedir. Tez çalışmamızda mobil konumlandırma sistemleri, çevrimiçi harita sistemleri, mobil programlama yöntemleri, avantaj ve dezavantajları, anlık veri iletimi için kullanılan yöntemler detaylıca incelenmekte ve uygulanan model ve yazılım anlatılmaktadır. Yeni teknolojilerin kullanıldığı bu çalışmada minimum sistem gereksinimlerinin en aza indirilmesi, hız ve kullanım açısından da üst düzey verimin alınması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, smart mobile phones are used for quite different purposes by almost everyone. In this thesis, the aim is to design a system that becomes smart mobile phones integrated with security systems and also, location tracking, redirecting and data processing are realized with using the property of location in smart mobile phones. Besides, however model application has been developed on security system, this system can be used for several systems like health, job follow-up, and customer follow-up. In our thesis, mobile positioning systems, online map systems, mobile programming methods, their advantages and disadvantages, used instant data transmission methods are being examined in details and also developed model with software is being explained. Some new technologies are being used in this thesis; the aim is getting minimum system requirements to the lowest degree and getting maximum efficiency in terms of speed and utilization.