Olea europaea yaprağı, rubus fruticosus ve nigella CV. özütlerinin kolon kanseri hücre hatlarında mikrorna ekspresyon seviyeleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of olea europaea leaf, rubus fruticosus and nigella CV extracts on microrna expression levels on colon cancer cell lines
  1. Tez No: 427238
  2. Yazar: ADEM ALEMDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kolorektal kanser, dünyada en yaygın görülen kanserlerden biridir. Son 30 yılda gelişen cerrahi ve görüntüleme tekniklerine rağmen kemoterapatiklerin tedavide yeterince etkin sonuçlar veremediği görülmektedir. Biyoaktif ajanlar olarak adlandırılan bitki özütleri, son yıllarda yeni tedavilerin geliştirilmesi açısından yoğun olarak araştırılmaktadır. Epigenetik mekanizmalar üzerinden etkili olduğu anlaşılan bitkisel özütlerin yeni kanser tedavi modellerinin geliştirilmesinde faydalı olacağı düşünülmektedir. Tüm bu sebepler ile mevcut tez çalışmasında kolorektal kanser hücrelerinde bitkisel özütlerin etkilerinin, önemli bir epigenetik mekanizma olan mikroRNA (miRNA) ekspresyon seviyelerindeki değişimler ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen çalışmada, Nigella sativa (çörekotu) tohum özütü (NTE), Olea europeae (zeytin) yaprağı özütü (OLE) ve Rubus fruticosus (böğürtlen) kök özütü (RKE)'nün iki kolorektal kanser hücre hattındaki (HT-29 ve LoVo) anti kanser etkisi hücre proliferasyonu ve invazyonu açısından araştırıldı ve olası anti kanser etkinin moleküler mekanizması miRNA ekspresyon seviyesinde çalışılarak epigenetik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer one of the most common cancers in the World. Although surgical and screening techniques have been improved a lot in last 30 years, chemotherapeutics have not advanced sufficiently for a successful treatment. New treatments options for many disease by the help of plant extracts, which are called bioactive agents, have been searching intensively. Plant extracts, also effective on epigenetic mechanisms, are thought to be efficious for developing new cancer therapy approaches. Aim of this dissertation study is to evaluate changes in one of the important epigenetic mechanisms microRNA (miRNA) expression levels due to effects of plant extracts on the colorectal cell lines. In present study, Nigella sativa (black cumin) seed extract (NTE), Olea europeae (olive) leaf extract (OLE) and Rubus fruticosus (blackberry) root extract (RKE) are investigated in two colorectal cell lines (HT-29 and LoVo) for their anti-proliferative and migration properties in means of effects on microRNA expressions.