Gebelikte uyku bozuluklarının yaşam kalitesine etkisi
Effect of sleep disorders on quality of life in pregnant women
  1. Tez No: 427247
  2. Yazar: DİLEK ÇELİKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Annelik gebelik ve doğumla başlayıp kadının yaşamı boyunca devam eden doğal bir olay olmasına rağmen fizyolojik, psikolojik ve sosyal birçok değişikliği de beraberinde getirmektedir. Bu değişiklikler arasında günlük yaşam kalitesi ve gebelik seyrini etkilemesi bakımından uyku önemli bir faktördür. Bu çalışma gebelerde uyku bozukluklarının saptanması ve uyku sorunlarının yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 1 Haziran-30 Temmuz 2014 tarihleri arasında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran ve araştırmaya katılım kriterlerine uyan 267 gebe oluşturmuştur. Araştırmada;“Bireysel Bilgi Formu”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”olmak üzere üç ayrı veri toplama aracı kullanılmıştır. Çalışmada gebelerin yaş ortalaması 27.5±4.9 olup yarıdan fazlasında uyku sorunu (%68.5) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although maternity is a natural process starting with pregnancy and childbearing and lasting a lifetime, it comes with many physiological, psychological and social changes. Among these changes, sleep is an important factor as it affects quality of daily life and course of pregnancy. This descriptive study was conducted to determine sleep disorders in pregnant women and their effect on quality of life. Sample of this study consisted of 267 pregnant eligible women who presented to Ankara Keciören Training and Research Hospital Gynecology Polyclinic from June 1, 2014 to July 30, 2014. Three data collections instruments were used in this study. These instruments were“Personal Information Form”, the“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”and the“SF-36 Quality of Life Survey”. Mean age of pregnant women in this study was determined to be 27.5 ± 4.9 years and more than half of the women (68.5%) had a sleep disorder.