Gebelerde uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Sleep quality in pregnancy
- Tez No: 229755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gebelik bir kadının hayatında unutamayacağı en güzel ve bir o kadar da zahmetli bir deneyimdir. Annelik gebelik ve doğumla başlayıp kadının yaşamı boyunca devam eden doğal bir olay olmasına rağmen fizyolojik, psikolojik ve sosyal birçok değişikliği de beraberinde getirmektedir. Bu değişiklikler arasında günlük yaşam kalitesi ve gebelik seyrini etkilemesi bakımından uyku önemli bir faktördür.Bu araştırmadaki amacımız; gebelikte uyku kalitesini ölçmek, gebelerin uyku kalitesini etkileyen etmenlerin ne olduğunu saptamak ve tanımlamaktır.Araştırmamız AKÜ Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 100 sağlıklı gebe üzerinde yapıldı. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri ve gebeliklerine ilişkin verilerini toplamak için ?Hasta Tanıtım Formu? (Ek:1) kullanıldı. Uyku kalitesi Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) (Ek:2), uyku apne riski Berlin Uyku Anketi (Ek:3), uykululuk durumu Epworth Uykululuk Skalası (Ek:4) kullanılarak değerlendirildi.Çalışmamızda gebelerin %86'sında kötü uyku kalitesi tespit edilmiştir. Uyku kalitesinin gebelerde yaş, obezite, doktora gitme sıklığı, gebeliğe etki eden hastalığın varlığı ile ilişkili olduğu saptanmıştır.Hamilelik süresince uyku problemleri ile ilgili farmakolojik ve davranışsal araştırmalar fetüs üzerine etkisinden dolayı maalesef yapılamamaktadır. Bu yüzden gebelerde oluşan uyku bozukluklarının tedavisinde sadece rahatlatıcı birtakım önlemler alınabilmektedir. Bununla birlikte uyku solunum bozukluğu, huzursuz bacak sendromu gibi önemli rahatsızlıkların mümkün olan en iyi zamanda tedavi edilmesi önemlidir. Ayrıca gebelerin uyku ve uyku bozuklukları konusunda bilinçlendirilmesi, kontrollere düzenli gelmelerinin sağlanması, uyku hijyenine yönelik davranışlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is not only an unforgettable and nice experience in women?s life, but also it is troublesome. Though being a mother starts with pregnancy and birth and continues naturally during whole life, it brings many changes in physiological, psychological, and social situation. Among these changes sleepiness is an important factor that affects the quality of life and pregnancy.The aim of this study was to measure sleep quality during pregnancy, and to determine its corresponding factors that affect sleep quality.Our study was conducted on 100 healthy pregnant women who apply Ahmet Necdet Sezer Hospital of Afyonkarahisar Kocatepe University. Data was collected using face-to-face method. A standard questionnaire (Appx:1) was used to record sociodemographic properties and status of their pregnancy.Sleep quality was evaluated by Pittsburg Sleep Quality Index (Appx:2), sleep apnea by Berlin Questionnaire (Appx:3), and sleepiness status by Epworth Sleepiness Scale (Appx:4).Sleep quality was determined as poorer in 86% of women. It is found that sleep quality is related to age, obesity, applying to a doctor, and other illnesses affecting pregnancy.During pregnancy pharmacological researches has been never conducting on sleep problems due to their effects on fetus. Thus, some care has been taken during the treatment of sleep problems among pregnant. Nevertheless, it is important to treat the discomforts like sleep respiration disorder and restless leg syndrome as soon as possible. Furthermore, it is suggested to inform pregnant women about sleep and sleep disorders, and to improve their attitudes to sleep hygiene.