Hayvansal gıdaların üretiminde fıkhî hükümler
  1. Tez No: 427261
  2. Yazar: SHAWİSH MURAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez hayvan kesimine ve hayvansal ürünlere ait yöntem ve hükümleri içerisinde barındırmaktadır. Bunun yanında bazı modern uygulama yöntemleri ile paketlenen ve dondurulan büyükbaş ve küçükbaş hayvan eti, kuş, balık, yoğurt, peynir, yağ ve hayvansal yağlar gibi gıdaları ihtiva eder. Bu modern uygulamalar fukahanın fıkıh kitaplarında belirttiği usullere dayandırılmasına ihtiyaç vardır. Bu alandaki çeşitli sorunlar ve modern uygulamalar arasında bağ kurulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study contains methods and judgments of slaughter and animal products and also it is including packaged and frozen meat of cattle, sheep, bird, fish, yogurt, vegetable oils and animal fats. These modern methods are needed to explain with Islamic scholars pointed out methods in their books. We try to correlate between variant problems with modern methods in this field.