Küresel ekonomik krizde vergi politikası önlemleri: Türkiye örneği
Tax policy measures in the global economic crisis: The case of Turkey
- Tez No: 427466
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRCAN YILDIZ TOKATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ekonomik kriz, bir ekonomide aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan olayların ekonomiyi olumsuz etkilemesidir. Ekonomik krizlerin olumsuz etkilerinin azaltılması için çeşitli politikalar uygulanmaktadır. Bu politikalardan biri de vergi politikasıdır. 2008 yılında ABD' de ortaya çıkan finansal kriz, menkul kıymetler aracılığıyla yayılmış ve küresel bir nitelik kazanmıştır. 2001 krizinden sonra Türkiye'de alınan önlemler finans sektörünün bu krizden etkilenmesini önlemiştir. Ancak kriz Türkiye'ye dış ticaret, kredi ve güven kanalıyla bulaşmış, Türkiye'de reel kriz olarak ortaya çıkmış ve ekonomik göstergelerin bozulmasına yol açmıştır. Krize karşı ilk olarak para politikası tedbirleri alınmış fakat bu tedbirler yeterli olmayınca ağırlıklı olarak vergi politikası olmak üzere maliye politikalarına başvurulmuştur. Bu dönemde uygulanan vergi politikaları krizden en çok etkilenen sektörlere yönelik KDV ve ÖTV indirimleri şeklinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic crisis is set of events arising abruptly and unexpectedly in an economy. By means of set of these, the economy is adversely affected. Various policies are implemented to decrease these adverse effects of economic cries. Tax policies are one of the these policies. A financial crisis which is on a global scale have arisen in the USA expanding via securities in 2008. Following 2001 crisis, Turkey have taken some measures towards financial sector. By this way, the financial sector has been prevented from the adverse effects. However, the crisis spreading via foreign trade, loan and confidence and arising a real crisis in Turkey has given rise to worsen economic indicators. Initially, monetary policy measures have been taken against the crisis. However, the measures have not been adequate to decrease adverse effects of the crisis. Therefore, fiscal policies, mainly tax policies, have been appealed to. Tax policies implemented within crisis ridden have been enforced in the form of the allowance of VAT and private consumption tax towards most-affected sectors