The role of governance on inward foreign direct investment
Yönetişim kurumlarının gelen doğrudan yabancı yatırımlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 427473
  2. Yazar: ADEM GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SUUT DOĞRUEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yönetişimin doğrudan yabancı sermaye girdileri üzerindeki ilk etkisi o ülkenin yatırım ortamını belirlemesi ve ikinci etkisi işlem ve üretim maliyetlerini düşürüp, belirsizlikleri azaltmasıdır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının çeşidi, yönetişim yapılarının tarihi süreç içerisinde farklılık göstermesi ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının gerektirdiği beşeri sermaye ihtiyaçlarının farklılık arz etmesi nedeniyle ülkeler üç gruba ayrıştırılmıştır. Yönetişimin temel bir faktör olarak ele alındığı yeni bir teorik bakış açısı geliştirilmiştir. Teorik ve ampirik literatüre göre yönetişim, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve büyüme birbiriyle etkileşim içerisindedir. Dolayısıyla bunlar arasında tek yönlü bir ilişki değil, çift yönlü ilişkiler mevcuttur. Bu durum göz önünde bulundurularak Panel VAR metodu kullanılmıştır. Sonuçların sağlamlığını kontrol etmek, diğer önemli görülen değişkenlerin doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkisini belirlemek ve bu ülke grupları için politika önerilerini tartışmak amacıyla Sistem GMM metodu kullanılmıştır. Tüm ülke gruplarında yönetişimdeki iyileştirmelerin daha fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımı çektiği bulunmuştur. Keywords : Governance, FDI, Panel VAR, System GMM
Özet (Çeviri)
The effect of governance on FDI inflows is firstly through the effect of institutions on investment environment of a country and secondly through the decreasing transaction costs, production costs and uncertainty. The countries are divided into three clusters based on type of FDI inflows, governance structure developed in the historical content and the type of human capital required for FDI. A new theoretical perspective is developed considering governance as a base factor. Governance, FDI and growth interact with each other according to the theoretical and the empirical literature. Hence it is not possible to define a one-way relationship between them; instead there are two-way relationships between any pair of them. Due to this fact, a Panel VAR methodology is used. To check for the robustness of the results, to determine the role of other indicators and to discuss policy implications for these countries as a cluster, System GMM methodology is also used. It is found that improving governance infrastructure attracts more FDI in all country clusters. Anahtar Kelimeler : Yönetişim, Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları, Panel VAR, Sistem GMM