The role of corporate governance on earnings management: Quarterly evidence from Turkey
Kurumsal yönetimin kazanç yönetimi üzerindeki rolü: Türkiye?den üç aylık dönemler itibariyle bulgular
  1. Tez No: 265661
  2. Yazar: YASEMİN KARAİBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Kazanç yönetimi birçok araştırmacının ilgisini çeken önemli bir kurumsal olgudur. Kazanç yönetimi fırsatları kontrol altına alındığı takdirde kazanç rakamlarının daha güvenilir ve ihtiyaca uygun olması muhtemeldir. Bu sebeple, kurumsal yönetim ve denetim kalitesinin kazanç yönetimini kısıtlayan ve finansal raporların kalitesini arttıran iki önemli kontrol ve gözetim mekanizması olduğu varsayılmaktadır. Bu kapsamda, bu çalışma yönetim kurulu ve ortaklık yapısının ihtiyari tahakkuklar üzerindeki rolünü ampirik olarak araştırarak, kurumsal yönetim ve kazanç yönetimi literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Daha detaylı olarak, çalışma kurumsal yönetim ve kazanç yönetimi arasındaki ilişkiyi dış denetim kalitesi ve kazanç yönetiminin yönünün bu ilişki üzerindeki etkisini de kontrol ederek üç aylık dönemler itibariyle araştırmayı amaçlamaktadır.Araştırmada, 2006-2009 yılları arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan (İMKB) 2152 firma-üç aylık dönem verileri kullanılarak panel veri analizi yöntemi uygulanmaktadır. Genel bulgular 4 Büyükler ve endüstride uzmanlaşmış denetim firmaları tarafından denetlenen firmaların daha az ihtiyari tahakkuk kullandıklarını ve denetim firmasının denetlenen firma ile olan toplam iş ilişkisinin süresinin kazanç yönetimini kısıtladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, dış denetim kalitesi ve içsel kurumsal yönetim mekanizmalarının arasında güçlü bir ilişki vardır, buna göre firmaların 4 Büyükler ve endüstriyel uzmanlığı olan denetçi seçimlerinde içsel kurumsal yönetim mekanizmaları tarafından etkilenmektedir. Son olarak, bu çalışma içsel kurumsal yönetim mekanizmaları ve kazanç yönetim arasında bir ilişki olduğunu gösteren bulgular sunmaktadır. Ancak bu ilişkinin yönü ve büyüklüğü, denetim kalitesi, kazanç arttırıcı ya da kazanç azaltıcı ihtiyari tahakkukların kullanımı ve raporlamanın yapıldığı mali dönem ile yakından ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Earnings management is an important corporate issue that has attracted the attention of many researchers. Earnings numbers are more likely to be reliable and relevant when earnings management opportunities are controlled. Corporate governance and external audit quality are, therefore, two important controlling and monitoring mechanism that are presumed to constrain earnings management and enhance the financial reporting quality. In this context, this study attempts to contribute to corporate governance and earnings management literature by empirically examining the relationship between corporate governance mechanisms, board of directors and ownership structure and earnings management. More specifically, it aims to study the relation between corporate governance and earnings management on a quarterly basis controlling for external audit quality and direction of earnings management.The research utilizes a panel data analysis methodology using a sample of 2152 firm-quarter observations from Istanbul Stock Exchange (ISE) between the years 2006-2009. Overall findings suggest that firms audited by Big-4 and industry specialist auditors have lower discretionary accruals and longer audit firm tenure constrains earnings management. Moreover, there is a strong association between external audit quality and internal corporate governance mechanisms implies that firms? auditor choice in terms of Big-4 and audit firm industry specialisation is affected by internal corporate governance mechanisms. Finally, this study provides evidence on the association between internal corporate governance mechanisms and earnings management, but the direction and magnitude of the association is highly related with audit quality, the use of income-increasing or income-decreasing discretionary accruals and financial quarters.