The role of good governance on conflict resolution at local level: Best practice in Mogadishu Municipality, Somalia
Yerel düzey uyuşmazlıkların çözümünde iyi yönetişimin rolü: Mogadişu Belediyesi örneği, Somali
- Tez No: 647600
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Devletin dolayısıyla hükümetlerin temel görevi, vatandaşlarına hizmet etmektir. Ancak bu hizmetin, kamu yönetim katmanlarınca yerine getirildiğini düşündüğümüzde yerel yönetimlerin, merkezi ve eyalet yönetimlerinden sonra gelmekle birlikte, ülkenin en farklı ve en uzak alanlarında halka hizmet verebilmeleri mümkün olabilmektedir. Bu bağlamda, tezin temel amacı, yerel düzeydeki anlaşmazlıkların çözümü konusunda, yerel yönetimlerin iyi yönetişim (Good Governance) rolünün belirlenmesidir. Bu amaçla, Mogadişu Belediyesi vakası örneğinde, yerel anlaşmazlıkların çözümü için başvurulan iyi yönetişim uygulaması araştırılmıştır. Araştırma, dört amaç çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Buna göre ilki, Mogadişu Belediyesi'nde anlaşmazlıkların çözümü konusunda yerel yönetime halkın katılımı, ikincisi hesap verebilirlik, üçüncüsü şeffaflık ve dördüncüsü eşitliktir. Araştımanın örneklemini, yerel yönetim ve sivil toplumdan 109 katılımcı oluşturmuştur. Araştırma tasarımı olarak kantitatif yöntem kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi öğrenmek üzere, betimleyici istatistik ve çıkarsamalı istatistik analizleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular ortalama, standart sapma, korelasyon, regresyon, ANOVA tablosu ve katsayı belirlemesiyle tablolara yansıtılmıştır. Araştırma sonucunda, tarafsızlık değişkeninin anlaşmazlığın çözümü ile ilişkisinde zayıf bir negatif korelasyon var iken; yerel yönetimin halk katılımı, hesap verebilirlik ve şeffaflığın, anlaşmazlıkların çözümü konusunda, istatistik olarak olumlu etkileri olduğunu belirlenmiştir. Buna göre şayet toplum genelinde, yerel seviyedeki yetkili birimlerde daha geniş katılımının yanısıra, hesap verebilirlik, şeffaflık ve eşitlik var ise, daha yüksek seviyede iyi yönetişim ve aynı zamanda daha etkili bir anlaşmazlık çözümü de elde edilebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary role of government exists is to provide service to the citizens. Serving to the people is the main function of any state. Accordingly, the local government is the third level of government layers after the central and state level. Local government exists to bring closer to low-level people and remote areas. The primary aim of this article was to explore the role of good governance on conflict resolution at the local level, a case study of Mogadishu municipality. This study carried out four objectives: The role of local government public participation, accountability, transparency and equity on conflict resolution in Mogadishu municipality. The sample of the study was 109 participants from the local government and civil society. The quantitative method was used as a research design in this study. Furthermore, descriptive statistics and inferential statistics were analyzed to know the relationship between variables. Mean, standard deviation, correlation, regression, ANOVA table, and coefficient determination were reported in the study. The study found that the local government's public participation, accountability, and transparency have a statistically positive impact on conflict resolution in Mogadishu municipality while the equity variable has a weak negative correlation with the conflict resolution in the context of the study. The greater participation, accountability, transparency, and equity exist in general society particularly public officers and authoritative bodies at a local level, the higher the degree of good governance will be an effective conflict resolution is achieved.