BİSTt-100 endeksi teknik göstergeleri yapay sinir ağı ile modellenmesi
Modelling BİSTt-100 index technical indicators through artificial neural networks
- Tez No: 427478
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE ÇİLİNGİRTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Borsa fiyat dalgalanmalarının yüksek olduğu bir piyasadır. Bu dalgalanmalar yüksek kar elde edebilmeyi sağlar. Bu nedenle yatırımcıların borsaya olan ilgileri gün geçtikçe artmaktadır. Hisse senetleri için birçok teknik gösterge geliştirilmiştir. Bu göstergelerin oluşturulmasında matematiksel altyapı kullanılmasına rağmen göstergelerin kullanımı öznel kararlar ile gerçekleşmektedir. Bu çalışmada, yapay sinir ağları ile borsada alım satım zamanlaması için istatistiksel bir yöntem elde edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yapay sinir ağları, Teknik analiz, Borsa
Özet (Çeviri)
The stock market is a market where price volatility is high. This fluctuation allows to obtain high profits. For this reason, the interest of investors in the stock market is increasing day by day. Many Technical indicators have been developed for stocks. Despite the use of mathematical tools in the creation of these indicators, subjective decisions takes place with the use of indicators. In this study, a statistical method for the timing of trading in the stock market with artificial neural networks has been studied to obtain. Keywords : Artificial neural networks, Technical analysis, Stock market