Fazâ'il-i Şâm (Giriş-Metin-Dizin-Tıpkıbasım)
Fazail-i Şam
- Tez No: 427531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada Sadrazam Kayserili Halil Paşa'nın Fazâ'il-i Şâm adlı eseri üzerinde çalışılmıştır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde müellif ve eser; Osmanlı Devleti zamanında Şam'ın önemi; eserin dil ve yazım özellikleri hakkında bilgi verilmiş ve bölüm özetleri yapılarak ardından gramer incelemesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm çeviri yazı metnidir. Çeviri yazı alfabesi verildikten sonra çeviri yazı metnine geçilmiştir. Üçüncü bölümde ise dizinler (Genel Dizin, Arapça İbareler Dizini, Kişi Adları Dizini ve Yer Adları Dizini) yer almaktadır. Son bölümde ise metnin tıpkıbasımı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis is mainly based on Sadrazam Kayserili Halil Paşa's work called Fazâ'il-i Şâm The thesis consists of four main parts. In the introduction, which is the first part, a great deal of information has been given to the writer, his work and the features of the work both in language and writing; in addition, the importance of Sham in the Ottoman period is also mentioned in this part. Therefore, and after the chapters of the work have been summarised, a previous grammatical study on the work had been taken into account. The second part consists of the transcription text. After mentioning the transcription alphabet, a further explanation has been given to the transcription text. The third part includes the indexes. (The main index, Arabic expressions index, Proper names index, places index) The thesis ends with the work's manuscript text.