Nuruosmaniye Kütüphanesi 4966 numarada kayıtlı şiir mecmuası (vr. 150b -200b) (İnceleme-metin)
Nuruosmaniye Library' in 4966 registered number is poetry magazines. mecmua (150b-200b)
- Tez No: 427555
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Mecmualar, dönemlerinde sevilip ilgi görmüş manzum veya mensur edebî örneklerin günümüze kadar ulaşmasını sağlayan; bu özelliği ile edebiyat tarihi açısından çok önemli olan klasik başvuru eserleridir. Türk edebiyatının şiir eksenli olduğu gerçeğinden hareketle özellikle şiir mecmualarının önemi büyüktür. Oluşturuldukları dönemin okuyucusunun beğenisine göre şekillenmiş olan şiir mecmuaları, bugünkü seçme şiir defterleri veya antolojilerinin karşılığındadır. Bu mecmualardan biri de“Nuruosmaniye Kütüphanesi”4966 numarada kayıtlı şiir mecmuasıdır. Çalışmamızın temelini oluşturan Mecmuanın (150b-200b) varakları incelenmiş; bu bölümde 5 şairin toplamda 297 şiiri tespit edilmiştir. Fuzûlî'nin 36, Hüdayî'nin 75, Ulvî'nin 32, Emrî, Şeyhülislâm Yahyâ'ya ait olan bu şiirlerin 294'ü gazel, 2'si müfred,1 tanesi ise kıt'a olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mecmuanın tanımı, Klasik Türk şiirinde mecmuaların yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Mecmuanın tavsifi; fizikî özellikleri, mecmuada yer alan şairler, şiirler, kullanılan vezinler indeksi, şairlerin şiirlerde kullandıkları kafiye seslerinin listeleri tablolar halinde hazırlanmıştır. Mecmuada karşılaşılan problemler, metni kurarken takip edilen tutulan yol; Mecmuadaki imlâ hususiyetleri hakkında bilgi verilmiş; Mecmuanın 150b-200b varakları arasındaki şiirlerin transkripsiyonlu metni hazırlanmış; basılmış divânlardaki şiirlerle Mecmuadaki şiirler karşılaştırılmış, farklılıklar dipnotta verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magazines, has seen interest in the period loved and in verse or prose, which deliver up to now of literary examples; this property is the classic reference works that are very important to the history of literature.. The importance of movement from the fact that poetry, especially poetry magazine axis of Turkish literature is great. Formed by the appreciation of the poetry magazine reader's era they were created, in consideration of the current selection or anthology of poetry books. One of these magazines“Nuruosmaniye Library”in 4966 registered number is poetry magazines. Mecmua which forms the basis of our work (150b-200b) have been examined foil; total 5 297 poem poet in this section have been determined. Fuzûlî 36, Hüdayî 75, Ulvî 32 Emrî, Şeyhülislâm Yahyâ belonging to the poem of 294 ghazals, 2 singular, one of them was identified as the continent. Our study consists of three parts. In the first part of the definition of magazines, focused on the role and importance of the magazines in classical Turkish poetry. It became its defining moment in the second section; physical properties, located in a magazine poets, poems, metrical indices used, the list of voice they use rhyme in poetry poets have been prepared on the tables. Problems encountered held followed when installing the text path; The magazine provides information about the characteristics of poetry between spelling became its 150b-200b foils prepared text transcription; sofa with poetry in printed poems in magazines compared, differences are given in the footnotes.