İstanbul'da özel bir psikiyatri hastanesinin çocuk ve ergen kliniğine son 5 yıl içinde başvuran bireylerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve eşlik eden hastalıkların sıklığı, olguların sosyo-demografik ve klinik değerlendirmesi
Clinic and socio-demographic evaluation of attention deficit disorder with hyperactivity and accompanied illnesses of ones attended to teenage clinic of a private psychiatry hospital in i̇stanbul
- Tez No: 427597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET İŞİTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
DEHB olarak kısaltılan Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu aşırı hareketliliğin, dikkate bağlı sorunların ve dürtüsellik ile karakterize olmuş bir nörogelişimsel sorundur. Bu sorun çocukluk döneminin bir sorunudur. Bu çalışmanın temel amacı DEHB ve DEHB+Eş Tanı tanısı konan çocuklara verilen ilaçların etkisinin ölçülmesi ve verilecek ilaç gruplarının belirlenmesidir. Çalışmanın bir diğer amacı ise farklı tanı konan çocukların IQ seviyesi, anne ve baba depresyon ve anksiyete seviyelerinin belirlenerek farklılığın belirlenmesidir. Çalışmanın evrenini NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Çocuk ve Ergen Kliniğinde 2010-2015 tarihleri arasında tedavi gören çocuklar oluşturmaktadır. Örneklemi ise söz konusu evrenden seçilen 652 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada dosya tarama metodu kullanılmış ve verilerin analizi SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır. Çalışmada % 95 güven düzeyinde çalışılmış ve ki kare ilişki analizi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre birleşik ilaç grubu, kullanılan ilaç sayısı ve IQ arasında bir ilişki bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler : DEHB, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Eşlik Eden Hastalıklar
Özet (Çeviri)
Attention Deficit Disorder with Hyperactivity (also called as ADD) is an impulsive neuro-developmental problem related with excessive activity and lack of attention. It is especially seen in childhood. Main aim of that study is evaluating the effectiveness of drugs given to people with Attention Deficit Disorder with Hyperactivity and Attention Deficit Disorder with Hyperactivity and Accompanied Illnesses and deciding correct drugs for those people. Another aim of the study is examining IQ levels, parent depression levels and searching differences. Universe of the study is children attented to NP Istanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Çocuk ve Ergen Kliniği between the years 2010 and 2015. Sample of the study is 652 attendants chosen from the universe. A file review is held and data is examined using SPSS (Statistical Package for Social Sciences). Chi-square test is used for dependance analysis and reliability of the study was decided as 95 percent. According to the results seen at that end of the study, there is a positive relationship between connected drug group, number of drugs used and IQ levels. Key Words : ADD, Attention Deficit Disorder with Hyperactivity, Attention Deficit Disorder with Hyperactivity AND Accompanied Illnesses