Çok kriterli yer seçimi problemine stokastik AHP, bulanık moora ve bulanık vıkor yaklaşımları ve bir uygulama
Multicriteria location selection problem stochastic AHP, fuzzy moora and fuzzy vikor approachs and an application
  1. Tez No: 427654
  2. Yazar: ŞEYMA EMEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKAY AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Lojistik maliyetlerine önemli etkisi olan depo yer seçimi problemi, birden fazla çelişen kriter altında en iyi alternatifin seçimine dayanan önemli bir karar problemidir. Çeşitli kriterleri içeren karar problemlerine çözüm yaklaşımı olarak çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, belirsiz durumları içinde barındıran stokastik bir ortamdaki depo yer seçimi probleminin çözümü için yeni stokastik ÇKKV yaklaşımı geliştirilmiştir. Geliştirilen yaklaşımda kriterlerin ağırlıklarını hesaplamak için Stokastik Analitik Hiyerarşi Prosesi (SAHP) metodu kullanılmıştır ve Bulanık MOORA (Multi Objective Optimization by Ratio Analysis) ve Bulanık VIKOR (VlseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje) yöntemleri ile de alternatif sıralaması ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada, Türkiye'de birçok bölgede bayisi olan bir süpermarketin depo yer seçimi problemi için yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşımda yer alan yöntemler literatürde daha önce birlikte kullanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The warehouse location selection problem which have a significiant impact on logistics costs is an important decision problem which base on the best choice of alternatives under multiple conflicting criteria. Multiple-criteria decision-making (MCDM) methods are used as solution approach to the decision problems including several criteria. In this study, a new stochastic multi-criteria decision-making approach has been developed to solute the warehouse location problem in the stochastic environment which contains uncertain situations. In developed approach, the stochastic analytic hierarchy process (AHP) method was used to calculate the weight of criteria, and the alternatives were ranked and evaluated by fuzzy MOORA (Multi Objective Optimization by Ratio Analysis) and fuzzy VIKOR (VlseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje). In this study, a new approach has been developed for the warehouse location selection problem of a süpermarket that has sellers in many regions in Turkey. The methods in the proposed approach has never been used together in the literature before.