Bazı termolüminesans dozimetrik bileşiklerin Compton ve koherent saçılma tesir kesitlerinin 59.54 keV foton enerjisinde belirlenmesi
Determination of Compton and coherent scattering crous sections for some thermolüminescence dosimetric compounds at 59.54 keV photon energy
  1. Tez No: 427655
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada BaSO4, CaF2, Mg2SiO4, MgSO4 ve ZnSO47(H2O) termolüminesans dozimetrik bileşiklerden hazırlanan numunelerin 95°, 105°, 115°, 125° ve 135° saçılma açılarına karşılık koherent ve Compton saçılma şiddet oranlarındaki değişim EDXRF sistemi ile incelenmiştir. Numuneler Am-241 nokta kaynağından çıkan 59,54 keV enerjili fotonlarla bombardıman edilmiştir. Numunelerden saçılan fotonların sayılmasında rezolüsyonu 5,9 keV'de 199,6 eV olan HPGe dedektör kullanılmıştır. Dedektör-numune arasında kalan havanın soğurma faktörü (βγa), numuneden saçılan fotonlar için numunenin soğurma faktörü (βγt), ve dedektörün koherent ve Compton saçılma tepelerinin enerjilerinde fotopik veriminin dikkate alınmasıyla elde edilen düzeltilmiş şiddet formülü ile deneysel hesaplamalar yapılmıştır. Termolüminesans dozimetrik bileşiklerin koherent ve Compton saçılma şiddet oranının artan saçılma açısıyla azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Compton and coherent scattering differential cross sections of some thermoluminescence dosimetric compounds such as BaSO4, CaF2, Mg2SiO4, MgSO4, ZnSO47(H2O) have been measured for scattering angles θ=95°, 105°, 115°, 125° and 135° with a EDXRF system. The samples were irradiated by 59,54 keV energy photons emitted from on Am-241 radioctive source. The scattering photons measured using a HPGe detector with a resolution of 199,6 eV at 5,9 keV. The attenuation factor of air between the detector and samples (βγα), the sample's absorption factor for photons scattered from the sample (βγt) and the photopeak efficiency of detector for Compton and coherent energies have been made for experimental calculations. It is observed that Compton and coherent scattering intensity rations decrease with the increasing scattering angle.