Sılar metodu ile büyütülen CuInS2 yarıiletken ince filmlerinde [Cu]/[In] oranının yapısal, optik ve elektriksel özellikler üzerine etkisi
The effect of [Cu]/[In] ratio on structural, optical and electrical properties at thin films of CuInS2 were grown by silar method
  1. Tez No: 427656
  2. Yazar: TOLGA ELEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU KUNDAKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, CuInS2 yarıiletken ince filmleri cam alttaşlar üzerine SILAR metodu ile farklı [Cu]/[In] oranlarında büyütüldü. Filmlerin kristal yapısı ve kristal büyüklüğü X-Işını Kırınımı metodu ile belirlendi. Atomik kuvvet mikroskobu filmlerin yüzey morfolojisini belirlemek için kullanıldı. Bu filmlerin optik ve elektriksel özellikleri [Cu]/[In] oranına bağlı olarak incelendi. CuInS2 yarıiletken ince filmlerinin elektriksel özdirenci 300-470 K aralığında sıcaklığa bağlı olarak iki nokta prob metodu ile belirlendi. Artan [Cu]/[In] oranının elektriksel özdirençte büyük bir düşüşe neden olduğu gözlendi. Sonuç olarak [Cu]/[In] oranının CuInS2 yarıiletken ince filmlerin yapısal, elektriksel ve optiksel özelliklerini ciddi bir şekilde etkilediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
At this master thesis, thin films of CuInS2 have been grown on glass substrate by Successive Ionic Layer Adsorption and Reaction (SILAR) method at different [Cu]/[In] ratios. The crystal structure and crystal sizes of the thin films have been characterized by X-ray diffraction method. Atomic Force Microscopy has been used to determine surface morphology of the films. Optical and electrical properties of these films have been investigated as a function of [Cu]/[In] ratios. The electrical resistivity of CuInS2 of thin films have been determined by using a 'dc' two probe method, in the temperature range of 300-470 K. It is observed that, the electrical resistivity values show a big decreasing with increasing [Cu]/[In] ratio. Hence, the [Cu]/[In] ratio in the solution can drastically affect the structural, electrical and optical properties of thin films of CuInS2.