Cyclooctene nitrile derivatives and their spectral investigation with advanced nmr techniques
Siklookten nitril türevleri ve ileri nmr teknikleri ile bunların spektral incelenmesi
- Tez No: 427679
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, Altundaş ve grubu tarafından sentezlenen bazı yeni siklookten nitril türevlerinin ileri NMR teknikleri ile yapısal karakterizasyonları belirlenmeye çalışıldı. Başlangıçta, amacımız 48 °C sıcaklıkta ve bazik ortamda (çözücü olarak diklormetan) 3-bromo-8-chloro-cyclooct-1-enecarbonitrile 1 ve s-α-fenil-etilamin'in tepkimesinden 2 8-Chloro-3-(1-phenyl-ethylamino)-cyclooct-1-enecarbonitrile 3 ve 4 bileşiklerini sentezlemekti. Ancak spektral veriler (1H, 13C, DEPT-135, DEPT-90, COSY, HMQC and HMBC) tamamıyla farklı bir molekülün yapısını gösterdi. Bu bileşiğin DEHP olduğu ve reaksiyon ortamına septadan ekstrakte olduğu anlaşıldı. 4-bromo-9-oxa-biyoclo [6.1.0] non-2-ene-2-carbontitrilin 10 sodyum azid ile olan reaksiyonundan elde edilen ürünlerin (11 (Z) ve Y) yapıları ileri NMR teknikleri ile aydınlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesized by Altundaş and his group, the structural characterizations of some new cyclooctane nitrile derivatives were tried to be determined by advanced NMR techniques. Initially, our aim, in basic conditions and at 48 °C degree (dichloromethane solvent), from the reaction of the 3-bromo-8-chloro-cyclooct-1-enecarbonitril 1 and S-α-phenyl-ethylamine 2 was to synthesize the compounds of 8-Chloro-3-(1-phenyl- ethylamino)-cyclooct-1-enecarbonitril 3 and 4. However, spectral data (1H, 13C, DEPT-135, DEPT-90, COSY, HMQC and HMBC) indicated the structure of a completely different molecule. Later, it was understood that this molecule was DEHP extracted from the septa to the reaction environment. The structures of the products (11 (Z) and Y) obtained from the reaction of the 4-bromo-9-oxabicyclo [6.1.0]non-2-year-2-carbontitril 10 and the sodium azide were tried to be determined by advanced NMR techniques.