Bazı endemik bitkilerin besin değerlerinin araştırılması
Investigation of the nutritional value of some endemi̇c plants
  1. Tez No: 427688
  2. Yazar: UMUT YILMAZ HAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Adıyaman ili Nemrut Dağı Bölgesinden elde edilen bazı endemik bitkilerin yağ asit ve metal düzeylerinin tespiti yapıldı. Bu amaçla 5 endemik ve 5 nadir bitki taksonu toplandı. Bu bitkiler Allium nemrutdaghense Kit Tan et Sorger, Cyclotrichium nivenum (Boiss.) Manden. Et Scheng, Rindera lanata (Lam.) Bunge var. canescens (A.DC.) Kusn., Nonea stenosolen Boiss. et Bal., Asperugo procumbens L., Fritillaria pinardii Boiss., Allium orientale Boiss., Hyacinthus orientalis L. subsp. chionophilus Wendelbo, Tulipa aleppensis Boiss ex Regel var. aleppica Baker ve Isatis aucheri Boiss. dir. Bu bitkilerin yaprak, soğan ve tohum bölümleri çalıĢıldı. Ni, Pb, Zn, Cr, Ba, Al, Cu, Fe, Mn, K ve Na metal düzeyleri incelendi. Ayrıca yaklaşık 37 adet bireysel yağ asit düzeyleri tespiti yapıldı. Bu bitkilerdeki yağ asitlerinden ∑USFA, ∑SFA, ∑PUFA ve ∑MUFA düzeyleri tespiti yapıldı. Deney sonuçlarımıza göre endemik bitkilerde önemli metal ve yağ asit bileşenleri tespit edildi. Sonuçlarımızın ileriki biyokimyasal çalışmalara ışık tutacağını düĢünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of fatty acids and metals of some endemic plants obtained from Adiyaman Nemrut Mountain Zone were identified. For this purpose, 5 kinds of endemic plant and 5 rare plant taxa samples were collected. These plants are Allium nemrutdaghense Kit Tan et Sorger, Cyclotrichium nivenum (Boiss.) Manden. Et Scheng, Rindera lanata (Lam.) Bunge var. canescens (A.DC.) Kusn., Nonea stenosolen Boiss. et Bal., Asperugo procumbens L., Fritillaria pinardii Boiss., Allium orientale Boiss., Hyacinthus orientalis L. subsp. chionophilus Wendelbo, Tulipa aleppensis Boiss ex Regel var. aleppica Baker and Isatis aucheri Boiss.. The leaves, bulbs and seeds of these plants division were studied. Ni, Pb, Zn, Cu, Ba, Al, Cu, Fe, Mn, K and Na metal levels were examined. Also, approximately 37 levels in fatty acids of individual fatty acids were detected. ΣUSFA, ΣSFA, ΣPUFA and ΣMUFA values of these plants were identified. Important metal and fatty acid components in endemic plants were identified by our test results. We believe that our results will shed light on future biochemical studies.