Kombine olarak kadmiyum ve bakıra maruz bırakılmış Limnophila sessiliflora (Vahl) Blume'nın biyosorpsiyon kapasitesindeki değişimlerin araştırılması
Investigation of changes in biosorption capacity of limnophila sessilliflora (Vahl) Blume, exposed to combined cadmium and copper
  1. Tez No: 427687
  2. Yazar: MEHMET FERİT GİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL RIDVAN SIVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı, Limnophila sessiliflora makrofiti kullanılarak çevresel kirleticiler arasında yer alan iki ağır metal olan kadmiyum (Cd) ve bakırın (Cu) biyobirikiminin incelenmesidir. Çalışma için kadmiyum 0, 4, 8 ve 16 ppm, bakır 0, 10, 20 ve 40 ppm olarak ve bunların kombine uygulaması için 0, 10+4, 20+8 ve 40+16 ppm'lik dozlarda metaller verildi. Çalışma için 24, 48 ve 96 saat metal uygulaması yapıldıktan sonra metal birikimi ve pigment değişimi incelendi. Sonuç olarak, kombine verilen metaller sinerjitik bir ortam oluşturup, biyobirikimin tekli uygulamadan daha yüksek miktarda çıkmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to Limnophila sessiliflora to macrophytes using environmental pollutants, which is located between two heavy metal cadmium (Cd) and copper (Cu) to examine the bioaccumulation. It were treated with 0, 4, 8 and 16 ppm for cadmium, for copper 0, 10 , 20 and 40 ppm and both heavy metal combined application of 0, 10 + 4, 20 + 8 were given and 40 + 16 ppm dose for work. For the study, 24, 48 and 96 hours after the deposition of metal and metal applications were examined pigment change. As a result that creating a synergistic combination both the metals has led to bioaccumulate a single application to exit in higher than amounts.