Elazığ ili besi sığırı işletmelerindeki hayvan refahı ve uygulamalarının mevcut durumu
The current state of animal welfare and its pratices in beef cattle business of elaziğ province
- Tez No: 427709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Elazığ iline bağlı ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı yerleşim birimlerinde faaliyet gösteren besicilerin ve bu işle uğraşan yetiştiricilerin besi, barınak, hayvan-insan etkileşimi, biyogüvenlik ile hayvan refahı ve uygulamaları konularında bilgi, görüş, algı ve tutumlarının belirlemek, mevcut durumu analiz etmek, sorunları yerinde tespit ederek çözüm önerileri sunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini Elazığ iline bağlı ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Karakoçan, Kovancılar ve Merkeze bağlı mahalle ve köyler dâhil toplam 38 yerleşim biriminde faaliyet gösteren yaklaşık 189 besiciyle yapılan anket uygulaması ile katılımcıların hayvan refahını etkileyen unsurlar ile ilgili tutumlarının belirlenmesine yönelik 3 faktöre (boyut) ilişkin toplam 42 maddeden oluşan ölçekten elde edilen veriler oluşturmuştur. Sonuç olarak; katılımcıların eğitim düzeylerini iyi olduğu, yenilik ve bilgiye açık oldukları yapılacak eğitim ve toplantılara katılım için gönüllü oldukları tespit edilmiştir. Özellikle hayvan refahı ve biyogüvenlik konularında bazı umut verici uygulamalar gözlenmekle birlikte bu konularda yetersizlikler olduğu, bu durumunda hayvan refahı olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Ayrıca, hayvan refahı ve insan-hayvan etkileşimi konularında yapılan çalışmada katılımcıların bilişsel özellikleri, davranış ve duygusal durumları hayvanlara yönelik tutumları ve hayvanların refahı üzerinde olumlu etkiye sahip faktörler olduğu sonucuna varılmıştır. Besicilerin hayvan refahı, insan hayvan etkileşimi ve biyogüvenlik konularında eğitim programları ile yönlendirilmesi ve özendirici tedbirlerin alınmasını teşvik edecek düzenlemelerin yaygınlaştırılması yoluyla işletmelerde hayvan refahının geliştirilmesine ve yetiştiricilerin verim ve kar düzeylerinin artarak besiciliğin gelişmesine katkı sağlanacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine knowledge, opinion, perceptions and attitudes of breeders and producers of Elazig-related settlements where animal breeding have carried out intensively, to analyze the current situation, to offer solutions by identifying problems in place on the subject of stock, shelters, animal-human interaction, bio-security and animal welfare and its application. The material of the study is consisted of a survey conducted over approximately 189 breeders operating in 38 Elazig-related settlement units where animal breeding has carried out intensively i.e. Karakoçan, Kovancılar and central-dependent neighborhoods and villages. The survey questionnaires include total of 42 items with 3 factors to determine attitude of participants about the factors affecting animal welfare. As a result, it has been determined that participants' level of education is high, they are open to information and innovation and they are willing to participate in training and meetings to increase their knowledge. In particular, although there are some promising practices in animal welfare and bio-safety matters are observed, they are not sufficient and it is thought that this case adversely affects animal welfare. Moreover, in the study of animal welfare and human-animal interaction matters, it is concluded that cognitive abilities, behavior and emotional state of the participants have positive effects on their attitudes towards animals and animal welfare. It is also inferred that directing breeders through training programs and make regulations to encourage them in the subject of animal welfare, human-animal interaction and bio-safety would yield the development in the animal welfare business and breeding sector by the increase in farmers' productivity and profit level.