Plant and microbe interactions in the phytoremediation of heavy metal contaminated soils
Ağır metal ile kontamine olmuş toprakların fitoremediasyonunda bitki ve mikroorganizma etkileşimleri
- Tez No: 427710
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TÜZÜN ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, fitoremediasyon; bitki türleri tarafından kontamine topraktan ağır metalin (Cu) uzaklaştırılması, konak bitkilerin iki farklı tür arbusküler mikoriza mantarı (AMF) ile simbiyoz potansiyeli, mikoriza ile bitki etkileşiminin toprakta mevcut olan kirletici bakırın stabilizasyonu ve topraktan ayrılması, yanı sıra arbüsküler mikoriza mantarı tarafından üretilen, glikoprotein olan toprak protein Glomalin (GRSP). Topraktaki ağır metal konsantrasyonları 100, 500, ve 1000 ppm'dir. Fitoremediasyon çalışması için, Türkiye'deki tarım alanlarında yaygın olarak üretilen iki tür ticari mahsül olan sorgum ve ayçiçeği bitkileri konak bitki olarak kullanılmıştır. Sonuçlar; arbüsküler mikoriza türleriyle koloni oluşturmuş olan ayçiçeği ve sorgum bitkilerinin glomalin (GRSP) seviyelerinde ciddi artış göstermektedir (sırası ile 0.6 – 11.2 mg g−1 ve 0.2-10.75 mg g−1). Ağır metal – bakır muhtevası G. mosseae ile mikorizasyonun %60'a kadar ulaştığı ayçiçeği bitkisinde toplam bakır miktarı 29.34 – 249.86 mg kg−1, sorghum bitkisinde ise 12.06 – 73.97mg kg−1 olarak gözlemlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, bitki ve mikoriza etkileşiminin topraktan kirletici (Cu) uzaklaştırılmasında ve bitki kökünde oluşan mikorizasyon tarafından ağır metal uyarımı sonucu üretilen Glomalin miktarları üzerindeki etkisini kanıtlar niteliktedir. Bulgular, yüksek miktarda kontaminasyona uğramış toprakların oluşturduğu baskının mikoriza aktivitesi ile hafifletilerek toprak stabilizasyonuna katkıda bulunduğunu desteklemektedir. Ayrıca, Glomalin üretiminin topraktan kirletici giderilmesi mekanizması üzerindeki etkisi konusunda yeni bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, phytoremediation; the amount of heavy metal (Cu) uptake by plant species, host plants' symbiosis potential with two different species of arbuscular mycorrhizal fungi (AMF), interaction between AMF and host plants for sequestration of Cu available in the soil, as well as generation of glomalin-related soil protein (GRSP). Heavy metal concentrations were 100, 500 and 1000 ppm. For phytoremediation, two commercial crops (sorghum and sunflowers) which are widely cultivated in majority of agricultural fields in Turkey were used as host plants. The results showed a strong variability in sunflower and sorghum plants colonized with both AMF species in terms of GRSP (0.6–11.2 mg g−1 and 0.2-10.75 mg g−1), respectively. Cu content (29.34–249.86 mg kg−1 for the total Cu in sunflower and 12.06– 73.97 mg kg−1 for sorghum rhizosphere colonized by G. mosseae (up to 60%) were observed. This study provides evidence on the role of the plant microbe interactions in Cu sequestration as well as Glomalin generation related to heavy metal stimulation. Findings suggest highly efficient mechanism for AMF to mitigate stress leading to stabilization of polluted soils. Results also provide a new suggestion on the contribution of Glomalin in copper sequestration in polluted soils.