Organik kökenli atıklar ile boyarmadde adsorpsiyonunda denge,kinetik ve termodinamik parametrelerin belirlenmesi
Determination of equilibrium, kinetic and thermodynamic parameters of dye adsorption onto organic wastes
- Tez No: 427748
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA GÖNEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisi atıksularından kaynaklanan Telon Blue AGLF boyarmaddesi (TB AGLF) ve Reactive Black 5 boyarmaddesi (RB 5)'nin ayçiçeği küspesi, haşhaş küspesi ve hayvan gübresine adsorpsiyonu kesikli bir sistemde incelenmiştir. TB AGLF'nin ayçiçeği küspesi ve haşhaş küspesine adsorpsiyonunda optimum ortam koşulları; başlangıç pH'ı 3.0, sıcaklık 50oC, başlangıç TB AGLF derişimi 100 mg/L ve adsorbent derişimi 1 g/L olarak, hayvan gübresine adsorpsiyonunda ise optimum ortam koşulları başlangıç pH'ı 3.0, sıcaklık 30oC, başlangıç TB AGLF derişimi 100 mg/L ve adsorbent derişimi 1 g/L olarak belirlenmiştir. RB 5'in ayçiçeği küspesi ve haşhaş küspesine adsorpsiyonunda optimum ortam koşulları; başlangıç pH'ı 2.0, sıcaklık 50oC, başlangıç RB 5 derişimi 100 mg/L ve adsorbent derişimi 1.0 g/L olarak belirlenmiştir TB AGLF ve RB 5'in ayçiçeği küspesi, haşhaş küspesi ve hayvan gübresine adsorpsiyonunda dengenin modellenmesi amacıyla verilere Langmuir ve Freundlich, izoterm modelleri uygulanmış; TB AGLF ve RB 5'in ayçiçeği küspesi, haşhaş küspesi ve hayvan gübresine adsorpsiyonuna ait denge ve hata analiz metodu verilerinin en iyi Langmuir izoterm modeli ile temsil edileceği sonucuna varılmıştır. TB AGLF ve RB 5'in ayçiçeği küspesi, haşhaş küspesi ve hayvan gübresine adsorpsiyonu proseslerinin yalancı ikinci mertebe kinetik modeline çok iyi uyduğu belirlenmiştir. Ayrıca, TB AGLF ve RB 5'in ayçiçeği küspesi, haşhaş küspesi ve hayvan gübresine adsorpsiyonunda iç ve dış difüzyonun etkili olduğu sonucuna varılmıştır. TB AGLF ve RB 5'in ayçiçeği küspesi, haşhaş küspesi ve hayvan gübresine adsorpsiyonunda farklı sıcaklıklardaki veriler değerlendirilerek; ΔH, ΔG ve ΔS gibi termodinamik parametreler belirlenmiştir. Herbir boyarmadde-adsorbent sistemi için adsorpsiyonun istemli (ΔG0), TB AGLF'nin hayvan gübresi üzerine adsorpsiyonunun ise ekzotermik (ΔH
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of Telon Blue AGLF (TB AGLF) and Reactive Black 5 (RB 5) dye solutions from textile industry wastewater, onto sunflower pulp, poppy pulp and livestock manure were investigated in a batch system. The optimumadsorption conditions forTB AGLF adsorption onto sunflower pulp and poppy pulp were determined as 3.0 initial pH, 50oC temperature, 100 mg/L initial dye concentration and 1 g/L adsorbent concentration and for livestock manure was determined as 3.0 initial pH, 30oC temperature, 100 mg/L initial dye concentration and 1 g/L adsorbent concentration. For RB 5 adsorption onto sunflower pulp and poppy pulp optimum adsorption conditions were determined as 2.0 initial pH, 50oC temperature, 100 mg/L initial dye concentration and 1.0 g/L adsorbent concentration Langmuir and Freundlich isotherm models were applied to the experimental data in order to express the equilibrium. It was concluded that Langmuir isotherm model best represented the adsorptiondataforTB AGLF and RB 5 adsorption onto sunflower pulp, poppy pulp and livestock manure. It was determined that the processes of TB AGLF and RB 5 adsorption onto sunflower pulp, poppy pulp and livestock manure well fitted to pseudo second order kinetic model. Also, the internal and external diffusions were effective in the adsorption of TB AGLF and RB 5 adsorption onto each adsorbent. The thermodynamic parameters such as ΔH, ΔG and ΔS were determined by evaluating data at different temperatures forTB AGLF and RB 5 adsorption onto each adsorbent. It was concluded that each of dye-adsorbent system were spontaneous (ΔG0), TB AGLF adsorption onto livestock manurewere exothermic (ΔH