Rhizopus oryzae ile bitkisel atıklardan fermantasyon aracılığıyla etanol ve laktik asit üretimi
Production of ethanol and lactic acid from agricultural wastes by fermentation by rhizopus oryzae
  1. Tez No: 765542
  2. Yazar: DENİZ BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM EBRU ÖZER UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hızla artan nüfus ve buna bağlı olarak artan sanayileşme sonrasında doğal kaynaklar giderek azalmaya başlamıştır. Bu durum da fosil kökenli kaynaklar yerine yenilenebilir alternatif kaynak arayışlarına gidilmesine neden olmuştur. Mikroorganizmalar alternatif kaynak olarak önemli bir yere sahiptir. Mikroorganizmalar içerisinde yer alan funguslar da doğadaki organik maddelerin parçalanması, enzim, organik asit, antibiyotik, protein ve vitamin oluşumunda kaynak olarak kullanılmaktadırlar. Funguslar pH ve sıcaklık gibi etkenlere karşı daha dayanıklı olmaları, maddi anlamda da daha ekonomik olmaları nedeniyle mayalar ve bakterilerden daha fazla tercih edilmektedirler. Funguslar içerisinde yer alan Rhizopus oryzae endüstriyel alanda birçok kullanıma sahiptir. İçeriğinde yer alan amilaz enzimleri sayesinde bitkisel kökenli atıklar kullanılarak nişastanın parçalanmasında ve bunun sonucunda laktik asit, etanol vb. ürünlerin elde edilmesinde yarar sağlamaktadır. Bu çalışmada da R. oryzae kullanılarak patates kabuğu atıklarından, at kestanesi tohumundan ve yer fıstığı kabuklarından etanol ve laktik asit üretimi üzerine çalışılmıştır. En fazla etanol dönüşüm verimi %86 ile patates kabuğundan, en fazla laktik asit dönüşüm verimi ise %4 ile at kestanesi ile yapılan çalışmadan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the rapidly increasing population and the consequent increasing industrialization, natural resources have gradually begun to decrease. This situation has led to the search for renewable alternative sources instead of fossil-based resources. Microorganisms have an important place as an alternative source. Fungi in microorganisms are also used as a source in the breakdown of They are more preferred than yeasts and bacteria because they are more resistant to factors such as pH and temperature and more economical in material terms. Rhizopus oryzae, which is among the fungi, has many uses in the industrial field. Thanks to the amylase enzymes in its content, it is useful in breaking down starch by using plant-based wastes and consequently obtaining products such as lactic acid, ethanol, etc. organic substances in nature, enzymes, organic acids, antibiotics, proteins and vitamins. In this study, ethanol and lactic acid production from potato peel wastes, horse chestnut seeds and peanut shells was studied using R. oryzae. The highest ethanol conversion efficiency with 86% was obtained from potato peel, and the highest lactic acid conversion efficiency with 4% was obtained from the study made with horse chestnut.