Belediye çöp bileşenlerindeki organik maddelerin ısıl değerlerinin saptanması
Determination of heating values of organic materials in municipal solid waste components
- Tez No: 114175
- Danışmanlar: PROF.DR. FADİME TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
öz Teknolojik gelişmelere ve nüfus artışına paralel olarak; evsel ve endüstriyel katı atıkların miktarı ve çeşidinin giderek arttığı bilinmektedir. Bu atıklar özgün sistemlerde özenle üretilmesi sonucu elde edilen maddelerdir. Bu çalışmada, numune olarak belediye çöp bileşenlerini oluşturan ve bireysel olarak evlerde üretilen geri dönüşümsüz maddeler ve endüstriyel atıksu arıtma çamurları kullanılmıştır. Kullanılan bitkisel kaynaklı maddelerin birim kütleleri başına üretilen atık miktarları ve atıkların özelliklerinden, nem, kül ve üst ısıl değerleri Standart yöntemlere göre saptanmıştır. Çalışmada kullanılan maddelerin üretilen atıkları kütlece % yaş temel üzerinden meyvelerde %5,5 ile 40,2, sebzelerde %0,9 ile 53,7 ve diğer organik maddelerde %14,7 ile 65,8 aralığında değişim gösterdiği saptanmıştır. Tüm atıklarda; nemin yaş temel üzerinden kütlece %9,88 ile 99,57 aralığında, kütlece kuru temel üzerinden külün %I,00 ile 19,32 aralığında olduğu ve üst ısıl değerin ise kütlece kuru temel üzerinden 7,74 ile 21,20 Mj/kg aralığında olduğu saptanmıştır. Kullanılan maddelerin üretim potansiyelinden çöp bileşenlerinin yıllık üretim miktarları ve bunların yıllık enerji eşdeğerleri hesaplanmıştır. Ayrıca yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgular Tanner diyagramında gösterilmiş; bunlardan ceviz, fındık, vb. maddelerin yanabilenler bölgesine düştüğü görülmüştür. Sonuçta nem oranı yüksek olanların kurutulduğunda yakıt olarak kullanılabileceği, bazılarının doğrudan yanabileceği ve bileşenlerin ısıl değerinin kuru maddenin birim kütlesi başına 12-23 Mj/kg aralığında saptanmıştır. Bu enerjinin; uygun dönüşüm sistemleriyle yaygın yakıta dönüştürülerek kullanılabileceği ve böylece tarımsal kökenli üretimden kaynaklanan geri dönüşümsüz bileşenlerin değerlendirilebileceği sonucuna varılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Katı Atık, Geri Dönüşüm, Üst Isıl Değer, Nem, Kül.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing population and technological development cause rising type and amount of household solid wastes and industrial wastes. These kind of wastes are produced by special process with particular care. In this study, municipal household solids which are unrecovarable and industrial waste water cleaning muds have been used as experimental sample. Humidity, ashes and higher heating values for municipal household solids which are based on vegetable have been calculated for per mass with respect to standard methods. The percentage of the wastes which are produced and used as sample are 5,5-40,2 %, 0,9-53,7 %, 94,7-65,7 % for fruit, vegetable and other organic based material on the dry basis, respectively. Humidity, ashes and the upper heat limit values have been found 9,88-99,7 % (on wet basis), 1,00-19,32 % (on dry basis) and 7,74-21,20 Mj/kg, for all wastes, respectively. Not only the amount of solid waste production has been calculated per year from used wastes but also the amount of energy equivalent has been calculated. The results obtained from these analyses have been shown by Tanner diagram, among the wastes wallnut and nut wastes have been took place in combustion region. All the results obtained from this study indicate that the wastes have high humidty get dried, they could be used as a fuel. Dry wastes could be used as fuel directly without getting dried. The energy value is between 12-23 Mj/kg for dry wastes. This value shows that if the suitable recycling process could be set, these kind of wastes would be converted efficient fuel, so unrecoverable agricultural wastes would be energy convertible. KEYWORDS : Solid Waste, Recovery, High Heating Value, Moisture, Ash. u